F1. Robert Kubica najszybszy w Walencji

Robert Kubica w Lotusie Renault miał najlepszy czas podczas trzydniowych testów zakończonych w czwartek na torze Ricardo Tormo w Walencji.

Sport.pl na Facebooku! Sprawdź nas ?

Polski kierowca był szybszy niż mistrz świata Niemiec Sebastian Vettel z Red Bulla, który pierwszego dnia uzyskał 1.13,739 s i wicemistrz świata Hiszpan Fernando Alonso w Ferrari, który drugiego dnia miał czas 1.13,307.

Kubica testował po raz pierwszy w tym roku nowy bolid z eksperymentalnym układem wydechowym.

Tuż za Polakiem znaleźli się kierowcy z Force India (Adrian Sutil) i McLarena (Jenson Button), którzy jeździli modelami z zeszłego sezonu, tylko zmienionymi pod kątem tegorocznych przepisów. Nowe samochody McLaren pokaże dopiero dziś na prezentacji w Berlinie, zaś Force India jeszcze nie podało daty prezentacji bolidu.

W Walencji kierowcy głównie testowali urządzenia, które w tym roku wchodzą do użytku, czyli regulowane tylne skrzydło oraz system odzyskiwania energii kinetycznej (KERS).

Na Twitterze zespół Lotus Renault podał, że głównie sprawdzał niezawodność sprzętu na długich odcinkach oraz zużycie opon. Kubica żartował, że są one tak miękkie, że trzeba będzie zastanowić się nad taktyką sześciu zmian opon w wyścigu. W tym sezonie jedynym dostawcą jest Pirelli, obecny w wyścigach po raz pierwszy od 20 lat.

Przyjęło się uważać, że testy, zwłaszcza pierwsze testy w sezonie, nie dowodzą jeszcze, że bolid jest udany. Jednak rok temu Kubica ani razu nie uzyskał najlepszego czasu. Podczas pierwszej sesji - również trzech dni w Walencji - tracił do najszybszego Alonso niemal równo sekundę. Następne testy w Jerez od 10 lutego.

Najlepsze wyniki

1. Robert Kubica Renault 1 m 13,144 s

2. Adrian Sutil Force India 1 m 13,201s

3. Jenson Button McLaren 1 m 13,553 s

4. Mark Webber Red Bull 1 m 13,936 s

5. Felipe Massa Ferrari 1 m 14,017 s

Tak relacjonowaliśmy trzeci dzień testów w Walencji ?

Więcej o: