F1. "La Gazetta": Ferrari nie dostało nakazu przepuszczenia Kubicy

Ciąg dalszy kontrowersji wokół GP Wielkiej Brytanii. Z zapisu rozmów pomiędzy Charlie Whitingiem i Massimo Rivolą ujawnionych przez włoską gazetę "La Gazzetta dello Sport" wynika, że dyrektor wyścigu nie nakazał jednoznacznie, by Fernando Alonso pozwolił się wyprzedzić Robertowi Kubicy.

Podczas niedzielnego GP Wielkiej Brytanii doszło do kontrowersyjnego zdarzenia z udziałem Roberta Kubicy i Fernando Alonso. Hiszpan z teamu Ferrari wyprzedził Polaka ścinając zakręt. Według regulaminu F1 dwukrotny mistrz świata powinien od razu oddać pozycję liderowi Renault. Alonso jednak tego nie zrobił. - Trzy razy  upominaliśmy Włochów, żeby ich kierowca przepuścił Kubicę - powiedział w wywiadzie dla "Autosportu" Charlie Whiting, główny dyrektor wyścigowy z ramienia FIA.

Whiting nie mówi całej prawdy?

Według "La Gazzetta dello Sport" Whiting nie mówi prawdy. Włoska gazeta publikuje zapisy rozmów pomiędzy Brytyjczykiem a managerem zespołu Ferrari Massimo Rivolą. - To nie jest polemika z naszej strony, tylko elementy wyjaśniające postawę Ferrari i logikę jaka nimi powodowała - powiedział Rivola.

Zapis wydarzeń na torze Silverstone według "La Gazzetty":

13:31:05 Alonso wyprzedza Kubicę ewidentnie ścinając zakręt. Sekundę później Rivola sam dzwoni do Withinga, który oddzwania po 11 sekundach. - Czy widziałeś to minięcie? - spytał Rivola. - Według nas nie było miejsca na wyprzedzanie - dodał. Dyrektor wyścigu poprosił o dodatkowy czas na obejrzenie telewizyjnej powtórki.

13:33:00 Ferrari wykonuje drugi telefon, minutę i 55 sekund po zdarzeniu. Alonso zakończył okrążenie i przejechał pierwszy sektor kolejnego i zbliżył się do Nico Rosberga i Jaime Alguersuariego, podczas gdy Kubica został z tyłu.

Whiting mówi, że stewardzi uważają, że Alonso powinien dać się wyprzedzić Kubicy. - Czy taka jest decyzja? - upewnia się Rivola? - Nie, ale w taki sposób patrzymy na tę sytuację - odpowiada Whiting.

W tym czasie Alonso wyprzedza Alguersuariego, a Kubica zostaje coraz dalej z tyłu.

13:33:22 Ferrari wykonuje trzeci telefon. - Alonso ma za sobą nie tylko Kubicę. Musiałby teraz oddać dwie pozycje - mówi Whitingowi Rivola. W tym momencie Kubicę wyprzedza Barrichello, co jeszcze powiększa dystans pomiędzy Hiszpanem i Polakiem. - Daliśmy wam szansę, mogliście to zrobić lub nie. Stewardzi przesłuchają kierowców po zakończeniu wyscigu, ale rozumiem twój punkt widzenia - powiedział dyrektor wyścigu z ramienia FIA.

13:35:30 Kubica zatrzymuje się, co wyklucza oddanie pozycji przez Alonso.

13:45:31 Stewardzi zajmują się sprawą Alonso i Kubicy, co owocuje komunikatem "bolid numer 8 objęty badaniem" na ekranach. Od wyprzedzenia minęło już niemal 15 minut.

13:46:26 Alonso otrzymuje karę przejazdu przez aleję serwisową.

Ostatecznie Alonso zajmuje 14. miejsce, a Kubica nie dojeżdża do mety.

Kompletne wyniki GP Wielkiej Brytanii ?

Więcej o: