F1. Kubica ma szefa, czeka na partnera

Nowy szef Roberta Kubicy w Renault, 36-letni inżynier Eric Boullier, zapowiada, że drugiego kierowcę zespół wybierze w trzy tygodnie. Sezon Formuły 1 rusza 14 marca. Wśród kandydatów znajduje się Nick Heidfeld, a także czterech innych kierowców.

- Chcemy, żeby drugi kierowca był w stanie zdobywać punkty i naciskać na Kubicę - mówi Boullier. 25-letni Polak, który w 2008 roku wygrał jeden wyścig i zajął czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej, będzie liderem Renault.

Wśród kandydatów na jego partnera najczęściej wymienia się Chińczyka Ho-Pin Tunga i Belga Jerome'a D'Ambrosio. Tylko ten pierwszy ma jakiekolwiek doświadczenia z Formuły 1, bo brał udział w grudniowych testach dla młodych kierowców. Tung i Ambrosio dotychczas ścigali się w niższych seriach.

Obaj należą do akademii kierowców Gravity Sports Management, którą zarządza Boullier, a związany jest z nią nowy większościowy właściciel Renault Gerard Lopez. To może być przepustką do fotela w Renault, choć francuskie media widzą w nim także kolegę Kubicy z BMW Sauber Nicka Heidfelda.

O zatrudnieniu Niemca mówi szef Renault. - Chcemy zatrudnić zawodnika, który byłby w stanie nacisnąć Roberta Kubicę i zdobywać punkty - podkreślił Boullier w dzienniku Le Figaro. - Zastanawiamy się, czy odtworzyć duet Kubica-Heidfeld czy może postawić na coś innego. Wkrótce podejmiemy decyzję - dodał. Wiadomo też, że poza Heidfeldem, na liście kandydatów na drugiego kierowcę znajduje się Francuz.

Boullier został zatrudniony głównie dzięki swoim związkom z Lopezem, ale trudno o nim powiedzieć, że jest człowiekiem znikąd. Od 2002 roku pracuje przy różnych kategoriach wyścigowych - jako szef inżynierów, dyrektor techniczny lub generalny w różnych zespołach. Ostatnio Francuz kierował zespołem DAMS w GP2 uważanej za przedsionek Formuły 1.

- W Renault pracują ludzie, którzy zdobywali z tym zespołem cztery tytuły mistrzowskie w ostatnich latach - ja nie miałem związków z F1, więc byłbym głupi, gdybym nie skorzystał z ich doświadczeń - mówi Boullier. - Brak doświadczenia może mi jednak pomóc, bo będę miał świeże spojrzenie - dodaje.

Francuz jest zadowolony, że będzie pracował z Kubicą. - To jeden z najlepszych kierowców na rynku. Swój talent, pasję i 100-proc. poświęcenie udowadniał wiele razy.

Zdaniem Boulliera celem Renault w tym sezonie ma być walka o miejsce w pierwszej czwórce konstruktorów. Pierwsze przedsezonowe testy zaplanowano na 1-3 lutego w Walencji.

Heidfeld ostatnim solidnym partnerem dla Kubicy w Renault jaki został? Czytaj więcej na f1.pl

Więcej o: