Kubica w Rallye du Var. Polak 31. po pierwszym etapie

Robert Kubica z pilotem Michałem Kuśnierzem zajmują 31. miejsce po pierwszym etapie Rallye du Var. Polak na trzecim odcinku miał awarię hamulców w swoim Renault Clio, spóźnił się na punkt kontroli czasu i został ukarany 30 sekundami. Prowadzi sześciokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Loeb.

Kubica: Chcę poprawić wynik Prosta  ?

Na trzecim, ostatnim odcinku specjalnym dzisiejszego etapu Rajdu Var w Renault Clio R3 Maxi Polaka wystąpiły kłopoty z hamulcami i krakowianin zmuszony był kończyć próbę na światłach awaryjnych. Polska załoga cztery minuty spóźniła się na punkt kontroli czasu i musi liczyć się z karą 30 sekund.

Wcześniej Polak jechał bardzo szybko i bardzo dobrze zajmując miejsca w okolicach 20. w klasyfikacji generalnej i 6-7 w swojej klasie. Bezkonkurencyjny był Sebastien Loeb. Sześciokrotny mistrz świata jadący Citroenem C4 WRC wygrał wszystkie trzy piątkowe próby i przed drugim dniem prowadzi z przewagą 31 sekund przed drugim w klasyfikacji generalnej Bricem Tirabassim (Subaru Impreza WRC).

Tak relacjonowaliśmy na żywo

III OS

19.50 Sędziowie postanowili, że wszystkim załogom, które nie mogły przejechać pierwszego odcinka z powodu wypadku na trasie, zostanie naliczony Pascala Perrouda. To jemu jako ostatniemu zmierzono czas przejazdu. Reszta miała tzw. wolny przejazd.

19.47 Kubica spada w klasyfikacji generalnej. Na razie jest 33 na 78 sklasyfikowanych załóg, jeszcze nie wszyscy dojechali jednak do mety trzeciego odcinka specjalnego. Pilot Loeba Daniel Elena startuje tym razem jako kierowca i nie radzi sobie zbyt dobrze. 68 miejsce w klasyfikacji i blisko 9 minut straty do lidera.

19.41 Mistrz Polski Bryan Bouffier zajmuje 26 miejsce w klasyfikacji generalnej. Francuz jedzie jednak Citroenem C2 zgłoszonym w klasie R2, czyli słabszej od Kubicy. Polak konsultował się podobno przed rajdem z Bouffierem w sprawie trasy, kierowca Citroena zna ją doskonale.

19.30 Polska załoga cztery minuty spóźniła się na punkt kontroli czasu i musi liczyć się z karą 40 sekund. Po trzech odcinkach specjalnych Robert Kubica i Michał Kuśnierz uplasowali się na 29. pozycji w klasyfikacji generalnej. W grupie R3 zajmują 8. lokatę.

19.05 Manu Guigou zajmuje 10 miejsce w klasyfikacji generalnej i prowadzi w klasie R3. Guigou jedzie takim samym fabrycznym Clio Maxi co Kubica. Przed zespołem Polaka 30 minut w strefie serwisowej, podczas których mechanicy będą musieli usunąć usterkę w jego aucie.

18.46 Kubica miał problemy na odcinku, na którym miał pokazać klasę. Oes Collobrieres o długości ponad 33 kilometrów przypomina tor wyścigowy, Polak mówił przed startem, że podoba mu się nawierzchnia odcinka.

18.43 Na trzecim, ostatnim odcinku specjalnym dzisiejszego etapu Rajdu Var w Renault Clio R3 Maxi Polaka wystąpiły kłopoty z hamulcami i krakowianin zmuszony był kończyć próbę na światłach awaryjnych. Polska załoga spóźniła się na punkt kontroli czasu i musi liczyć się z karą.

18.36 Kubica po pierwszym etapie traci do prowadzącego w rajdzie Loeba 5 minut 44 sekundy. Tuż przed Polakiem w klasyfikacji jest Mathieu Arzeno, cudowne dziecko francuskich sportów motorowych. 23-latek był czołowym kartingowcem w Europie, startował też we francuskiej Formule Renault. Od tego sezonu startuje w rajdach. Jedynym kierowcą w stawce, który próbuje jako tako walczyć z Loebem jest Brice Tirabassi (mistrz Junior WRC z 2003 roku). Miał być drugim Loebem, ale jego kariera przestała się rozwijać.

18.18 28 kierowców dojechało już do mety trzeciego oesu, Kubica jest w tej chwili 25. W klasyfikacji generalnej utrzymał 22. miejsce.

18.06. Część kierowców przeniosła się już na trasę trzeciego oesu, reszta kończy drugi. Na odcinku Collbrieres ponownie najszybszy był Loeb. Kubica jak na razie 22. na etapie, w klasyfikacji generalnej też jest 22. Do jadącego o wiele lepszą maszyną Loeba Polak stracił ponad trzy minuty, a do wyprzedzającego go Philippe Greiffenberga w Puegeocie 207 S2000 stracił ponad minutę. Najsłabszy odcinek w wykonaniu Polaka.

II OS

18.00 Są już informacje na temat wypadku braci Perrin na pierwszym oesie. Jak donoszą francuskie media Quentin wyszedł z wypadku bez szwanku, natomiast Benjamin został przewieziony do szpitala. Rajd ma ponad półgodzinne opóźnienie. Sędziowie później zdecydują, jakie czasy zaliczyć załogom, które nie wystartowały do pierwszej próby.

17.44 Najszybsi w stawce Clio są na razie Manu Guigou (fabryczny kierowca Renault), dalej Kevin Abbring i Kris Princen.

17.37 Punktem odniesienia dla Kubicy jest Freddy Loix. Polak na pierwszych dwóch oesach stracił niewiele. "Fast Freddy" jeździł kiedyś w fabrycznych zespołach WRC (Mitsubishi, Hyundai i Peugeot), obecnie jest czołowym kierowcą serii IRC. Słowem, Loix jeździ w rajdach regularnie od 20 lat, Kubica od trzech tygodni... Walka jest zaciekła i wyrównana, a jadą niemal identycznymi maszynami.

17.32 Na razie zgodnie z oczekiwaniami. Loeb w starym Citroenie z 2007 i z żoną na prawym fotelu demoluje rywali. Kubica zaczął spokojnie i zachowawczo, ale i tak jest szybki.

17.25 36 załóg na mecie, Kubica na przyzwoitym 22. miejscu.

17.19 Do mety drugiego oesu dojechały już 32. załogi. Kubica z pilotem Michałem Kuśnierzem jest 21. i siódmy w swojej klasie. Prowadzi Sebastien Loeb.

17.08 Kubica jest 20. na 22 kierowców, ale jego rezultat nie jest zły, bo do jadących podobnymi autami Loixa czy Burriego traci niewiele.

17.02 Wypadek na pierwszym odcinku specjalnym mieli bracia Perrin, którzy jadą takim samym Renault Clio jak Kubica. Odcinek pierwszy przerwano, prawdopodobnie wyniki uzyskane przez 37 kierowców, którzy ukończyli zostaną anulowane.

16.57 Kubica ja na razie 14. na drugim odcinku. Do prowadzącego Loeba stracił prawie półtorej minuty. W swojej klasie na tym odcinku jest trzeci.

16.51 Pierwszy etap ukończyło tylko 37 załóg, bo na trasie był wypadek i os przerwano.

16.48 Etap ukończyło już pięciu kierowców, znów najszybszy był Sebastien Loeb. Piąty był kolega z zespołu Kubicy Emmanoul Goigou.

16.36 Kierowcy pojawili się na trasie odcinka Pignans. Etap liczy 16,6 km. Po pierwszej pętli Polak jest 21. w klasyfikacji generalnej i siódmy w swojej klasie.

I OS

16.15 O 16.30 kierowcy wyjadą na trasę drugiego odcinka specjalnego, liczącego 16 km Pignans.

15.54 Przypomnijmy, że Kubica jest pierwszym od 27 lat kierowcą F1, który startuje w Rallye du Var. W 1982 roku na rajdowej trasie pojawił się Alain Prost.

15.40 Na mecie pierwszego oesu zjawiło się już 37 załóg, Kubica spadł tylko o jedną lokatę, na 21. miejsce.

15.30 Do mety pierwszego etapu dojechało już 25 kierowców. Kubica jest w tej chwili na 20. miejscu w klasyfikacji generalnej i na siódmym w swojej klasie - R3. Prowadzi cały czas Sebastian Loeb, który jedzie Citroenem C4 WRC.

15.15 Do rajdu zgłoszonych jest 180 kierowców, w tej chwili pierwszy odcinek ukończyło 19. Kubica spadł na 16 miejsce.

15.00 Robert Kubica na pierwszym odcinku specjalnym uzyskał 14. czas. Był o niespełna 52 sekundy wolniejszy od prowadzącego sześciokrotnego mistrza świata w rajdach Sebastiena Loeba. W tej chwil Polak jest trzeci w swojej klasie. Prowadzi jego kolega z zespołu Emmanuel Guigou (16 sekund przewagi nad Kubicą), a drugi jest Freddy Loix.

Przed startem

Załogi pokonają w piątek trzy odcinki specjalne. Najpierw kręty Le Canadel (8,02 km), później Pignans (16,06 km) i na sam koniec najdłuższy Collobrieres (33,15 km).

Ostatni oes będzie szczególnie ciekawy. Kubica przyznał, że przypomina mu tor wyścigowy, bo jest wąski i ma nawierzchnię o dobrej przyczepności. Pierwsza załoga wystartuje około godziny 17, co oznacza, że ścigać będzie się trzeba w ciemnościach.

Kubica pojedzie z pilotem Michałem Kuśnierzem samochodem Renault Clio R3 Maxi. Maszyna oklejona jest reklamami Renault F1 Team. Nasz kierowca otrzymał fabryczną rajdówkę dzięki pomocy inżynierów ze swojego nowego zespołu F1.

"Powinnismy dobrze się bawić" - mówi Kubica przed startem ?

Plejada kierowców wyścigowych - w Rallye du Var ?

Więcej o: