Robert Kubica i Michał Kościuszko pojadą w jednym zespole

Już w najbliższy weekend Polacy wystartują w ostatniej rundzie mistrzostw Włoch Rajdzie Taormina-Messina. Obaj kierowcy mają już przydzielone numery startowe. Pojadą w jednym zespole DP Autosport. Skoda Kościuszki to mocna maszyna, natomiast Clio Kubicy zostało przygotowane z myślą o młodych zawodnikach, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tym sporcie.

DP Autosport to mała stajnia rajdowa, jakich pełno we Włoszech. Kościuszko wystartuje mocną Skodą Fabia S2000, którą testuje mając w planach starty w przyszłorocznych rajdowych mistrzostwach świata. Kubica otrzyma dużo słabsze, bo zgłoszone w niższej klasie Renault Clio R3. Oba samochody są jednak serwisowane i przygotowywane do startów w tym samym warsztacie w liczącej nieco ponad 4 tys. mieszkańców miejscowości w Lombardii.

Dla DP Autosport start kierowcy pokroju Kubicy jest wielkim wydarzeniem. Na skromnej stronie internetowej stajni już widnieje tekst reklamowy informujący o tym wydarzeniu. W całym przedsięwzięciu najprawdopodobniej pośredniczył Kościuszko, który jest kolegą Kubicy z rodzinnego Krakowa i już wcześniej nawiązał współpracę z Włochami.

Kościuszko otrzymał wysoki 8 numer startowy, Kubica pojawi się na trasie z 22 numerem. Dla tego drugiego będzie to debiut w poważnym rajdzie i zarazem pierwszy start w samochodzie marki Renault, z którą podpisał kontrakt na przyszły sezon F1. Kubica raczej nie nawiąże z Kościuszko walki na odcinkach specjalnych. Ich samochody są z różnych rajdowych bajek. Skoda to mocna maszyna, zbudowana według przepisów, które posłużą niedługo jako baza pod nowe auta WRC. Clio Kubicy zostało przygotowane z myślą o młodych zawodnikach, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tym sporcie.

W zeszłym tygodniu Kościuszko wygrał Fabią Rajd Azzano, pokonał tam słynnego włoskiego kierowcę Andrea Navarrę. Starty we Włoszech mają pomóc wicemistrzowi świata juniorów wybrać samochód na przyszły sezon. Kościuszko zamierza startować w nowo utworzonym WRC Cup, zbiera budżet i testuje różne auta. Na razie wszystko wskazuje na to, że wybierze jednak Skodę.

Sytuacja Kubicy też ciągle jest niejasna. Choć podpisał kontrakt z Renault i teoretycznie ma zapewnione starty w przyszłym sezonie F1, to ostatnio pojawiły się pogłoski o możliwym wycofaniu się francuskiego koncernu z wyścigów. Decyzja ma być podjęta do końca roku, co utrudnia Polakowi poszukiwania ewentualnego innego pracodawcy.

W dniach 27-29 listopada Kubica planuje wystartować w rajdzie du Var, ostatniej eliminacji mistrzostw Francji, gdzie pojedzie także rajdowy mistrz świata Sebastien Loeb. Francuz, którego będzie pilotowała żona, pojedzie Citroenem C2 S1600.

Kubica bierze się za rajdy. Jest w stanie walczyć w czołówką

Kubica wystartuje w Rajdzie Sycylii ?