F1: Kubica skończył GP Malezji na trzecim okrążeniu. Wygrał Button

Robert Kubica nie mógł w ogóle ruszyć z linii startu podczas Grand Prix Malezji. Na trzecim okrążeniu z jego silnika buchnęły płomienie. Wyścig został przerwany z powodu deszczu. Zwyciężył Brytyjczyk Jenson Button, przed Nickiem Heidfeldem, partnerem Kubicy z BMW Sauber.

Płonący bolid Kubicy - zobacz na Z czuba.tv ?

To drugie kolejne Grand Prix Formuły 1, którego Kubica nie ukończył. Tydzień temu w Australii skończył jazdę trzy okrążenia przed metą po kolizji z rywalem.

W Malezji Kubica startował z trzeciej linii. Po chwili był jednak ostatni, bo jego bolid stał na starcie, a rywale go objeżdżali bokiem. Po trzech okrążeniach w żółwim tempie z silnika Kubicy buchnęły płomienie, bolid stanął. To był koniec wyścigu.

Przyczyną niepowodzenia Kubicy była najprawdopodobniej awaria silnika. Problemy z bolidem Polak sygnalizował już na próbnym okrążeniu. W poprzednim sezonie silnik BMW pracował praktycznie bezawaryjnie. Wraca koszmar z sezonu 2007. Kubicy będzie ciężko dogonić czołówkę

Kubica: Nagle zabrakło mocy

- Już na okrążeniu zapoznawczym poczułem nagle, że silnik przestał optymalnie pracować. Tak jakby nie pracowała minimum połowa cylindrów. Brakowało mocy - powiedział Kubica po wyścigu. - Nie mogłem wystartować, ponieważ nie było mocy. Na szczęście wszyscy mnie ominęli. Później przejechałem jeszcze dwa okrążenia żółwim tempem. Jechałem dopóki nie zapalił mi się bolid i w końcu musiałem zjechać z toru - tłumaczył Polak serwisowi F1.pl >

Deszcz zakończył emocje

Grand Prix Malezji przerwano na 33. okrążeniu, z powodu ulewnych opadów deszczu. Początkowo sędziowie chcieli wznowić rywalizację, ale ostatecznie bolidy nie wróciły już na tor. W tej sytuacji klasyfikację końcową ustala się na podstawie kolejności kierowców na jedno okrążenie przed przerwaniem wyścigu. Zwyciężył, podobnie jak w GP Australii, Brytyjczyk Jenson Button z teamu Brawn GP. Na podium znaleźli się też Niemcy: Nick Heidfeld z BMW Sauber i Timo Glock z Toyoty. Ponieważ kierowcy nie przejechali wymaganych 75% trasy wyścigu, za GP Malezji otrzymali połowę należnych im punktów do klasyfikacji generalnej F1.

Wyniki Grand Prix Malezji:

1. Jenson Button (Brawn GP)

2. Nick Heidfeld (BMW Sauber)

3. Timo Glock (Toyota)

4. Jarno Trulli (Toyota)

5. Rubens Barrichello (Brawn GP)

6. Mark Webber (Renault)

7. Lewis Hamilton (McLaren)

8. Nico Rosberg (Williams)

Klasyfikacja generalna F1:

1. Jenson Button (Brawn GP) 15 pkt

2. Rubens Barrichello (Brawn GP) 10

3. Jarno Trulli (Toyota) 8,5

4. Timo Glock (Toyota) 8

5. Nick Heidfeld (BMW Sauber) 4

6. Fernando Alonso (Renault) 4

Więcej o: