Robert Kubica wraca na tor. Pojedzie Renault Sport R.S. 01. Co to za auto?

550 KM i ponad 300 km/h - to osiągi Renault Sport R.S. 01, którym w weekend Robert Kubica pojedzie na torze Spa-Francorchamps w ramach serii Renault Sport Trophy. - Jeśli chodzi o samochody z drzwiami i z dachem, R.S.01 jest naprawdę dobrym autem - mówi Polak.

Robert Kubica wystartuje w serii Renault Sport Trophy na torze Spa-Francorchamps autem Renault Sport R.S. 01 w weekend 24-25 września. To pierwszy start Polaka na torze od marca, gdy brał udział w 12-godzinnym wyścigu w Mugello. Kubicę do startu zaprosiło Renault. W barwach tego zespołu po raz ostatni jeździł w Formule 1.

Renault do dyspozycji Kubicy oddaje jeden ze swoich najnowszych wyścigowych produktów. Zaprezentowane w 2014 roku Renault Sport R.S. 01. to wyścigówka napędzana podwójnie doładowanym silnikiem V6 o pojemności 3,8 litra, które generuje 550 koni mechanicznych i 630 niutonometrów. Aut jest wyposażone w 7-biegową sekwencyjną skrzynię biegów obsługiwane łopatkami przy kierownicy. Samochód ma tylny napęd, waży ledwie 1140 kg, przez co jest piekielnie szybki (prędkość maksymalna ponad 300 km/h), ale i dobrze się prowadzi. Tego potwora pomagają zatrzymać tarcze hamulcowe o średnicy 380 mm.

-Jeśli chodzi o samochody z drzwiami i z dachem, R.S.01 jest naprawdę dobrym autem. Fajnie się nim jeździ. Ma dużo lepsze osiągi, niż na przykład samochody GT3 i bliżej mu do DTM - opisywał na Facebooku Kubica.

Stylistyka samochodu jest bardzo dynamiczna i agresywna. Jedyne nawiązanie do "normalnych" aut Renault to przednie światła znane z innych modeli marki. Cały wygląd auta, wszystkie przetłoczenia, ospojlerowanie miały jeden cel - jak najlepsze właściwości aerodynamiczne.

-Ten samochód jest o wiele lepszy niż samochody klasy GT3. Do tego, dzięki różnym systemom pozwala dobrze poczuć się za jego kierownicą amatorom, ale i zawodowi kierowcy będą mieć mnóstwo radości z jazdy. Jest lekki, pozwala późno hamować w zakrętach, świetnie przyspiesza. - opisywał Chris Harris, brytyjski dziennikarz motoryzacyjny i prezenter Top Gear, który w zeszłym roku wziął udział w jednej z rund tej serii w zeszłym roku.

Kubica będzie dzielił auto z amatorskim kierowcą Christophem Hamonem, a auto przygotuje dla nich stajnia Duqueine Engineering.

Gdzie oglądać Kubicę?

Gdy okazało się, że Polak weźmie udział w Renault Sport Trophy, stacja Eurosport ogłosiła, że przeprowadzi relację w sobotę w godz. 15:50-17:05 i w niedzielę w godz. 12:15-12:45. Oprócz tego, całość weekendowych zmagań będzie można obejrzeć na żywo na kanale Renault Sport w serwisie YouTube.

Robert Kubica wraca na tor. Tak ścigają się w Renault Sport Trophy [ZDJĘCIA]

Copyright © Agora SA