WRC. Kubica: Ukończenie Rajdu Portugalii będzie wielkim krokiem naprzód

W Rajdzie Portugalii Kubica będzie miał do przejechania aż 350 km odcinków specjalnych na trudnej nawierzchni. To może być dla niego największe wyzwanie w karierze. - Ukończenie rajdu będzie dla mnie wielkim krokiem naprzód w jeździe na szutrach - powiedział Polak przed startem. Rywalizacja w Rajdzie Portugalii wystartuje 12 kwietnia i potrwa trzy dni. Relacje na żywo z Rajdu Portugalii od piątku w Sport.pl.

Ściągnij aplikację Sport.pl LIVE na Androida i od teraz także na iPhone'a! ?

Do tej pory Kubica przejechał na luźnej nawierzchni zaledwie 350 km. To zdecydowanie za mało, by poczuć się pewnie w debiucie w mistrzostwach świata (WRC). Polski kierowca dopiero oswaja się z citroenem DS3 RRC i nowym pilotem Maćkiem Baranem, z którym startował tylko w Rajdzie Wysp Kanaryjskich i krótkiej pokazówce Fafe Rally Sprint, gdzie zajął dobre, piąte miejsce.

- Portugalia będzie wielkim wyzwaniem - powiedział Kubica w rozmowie z Colinem Clarkiem z serwisu MAXRALLY. - Rajdy to coś nowego w moim życiu, nigdy tak naprawdę nie jeździłem ani nawet nie trenowałem na szutrze. Jeśli ukończę rajd, będzie to dla mnie duży krok naprzód w umiejętności jazdy na luźnej nawierzchni.

W tym sezonie Kubica startuje w mistrzostwach Europy i mistrzostwach świata. Ważniejszy od wyników jest jednak powrót kierowcy do jak największej sprawności po wypadku w Ronde di Andorra w lutym 2011. - Wybrałem rajdy jako sposób na powolny powrót do formy po długiej przerwie. Czuję się dobrze za kierownicą dzięki pozwoleniu FIA na modyfikację auta. Chciałbym za to podziękować. To bardzo pomocne, dzięki tym zmianom mogę cały czas trzymać prawą rękę na kierownicy i nie czuć ograniczeń. Mam lepszą kontrolę nad autem i mogę jeździć bezpieczniej. Gdy siedzę w samochodzie, nie czuję ograniczeń. Pojawiają się raczej, gdy jestem poza nim. Ale czuję się dobrze. Miałem w życiu lepsze momenty, ale gorsze też miałem - tłumaczy Kubica.

Krakowianin wciąż wierzy w powrót do Formuły 1. - Chciałbym wrócić, ale wiem, że to nie musi się wydarzyć. Niektóre sprawy są poza moją kontrolą i to jest trudne, ale rajdy pomagają wrócić do sportu, mam zajętą głowę przez większą część roku. Tu nie chodzi tylko o jazdę, ale też o przygotowania. Będę spędzał dużo czasu w samochodzie. To dla mnie świetna sytuacja i tego właśnie oczekuję - kończy Kubica.

Więcej o: