WRC. Loeb będzie doradzał Kubicy przed Rajdem Portugalii

Kwietniowy Rajd Portugalii będzie dla Roberta Kubicy debiutem w mistrzostwach świata. Polski kierowca po raz pierwszy pojedzie też na nawierzchni szutrowej. W testach przed zawodami doradzać będzie mu Sebastien Loeb, legenda rajdów i dziewięciokrotny mistrz świata.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na smartfony

Szutrowy debiut Kubicy przypada na jeden z najtrudniejszych rajdów w kalendarzu mistrzostw świata. Na rozmieszczonych w górzystych okolicach Faro trasach pełno jest ślepych zakrętów i wierzchołków, za którymi nie wiadomo, co się kryje. Na kamienistych drogach łatwo zniszczyć opony, a dodatkową trudność może sprawić kapryśna pogoda. W 2012 roku obfite opady deszczu sprawiły, że niektóre odcinki bardziej przypominały zapasy aut w błocie niż ściganie.

Kubicę czeka trudne zadanie, ale Citroen zapewni mu najlepsze możliwe wsparcie. Podczas testów przed rajdem polski kierowca będzie mógł korzystać z rad dziewięciokrotnego mistrza świata Sebastiena Loeba i fabrycznego kierowcy Citroena Mikko Hirvonena. - Gdy przejedzie kilka pierwszych okrążeń, na pewno będzie miał mnóstwo pytań - uważa szef zespołu Citroena Yves Matton. - Seb i Mikko zrobili na luźnej nawierzchni mnóstwo kilometrów. Mają inny styl jazdy, więc nie będą mogli odpowiedzieć na wszystkie pytania, ale na pewno na wiele z nich. Kubica może się sporo nauczyć. Ale najpierw musi przejechać nieco kilometrów, by pojąć, o co w tym chodzi - dodaje.

Kubica w Portugalii wystartuje Citroenem DS3 RRC i będzie klasyfikowany w kategorii WRC2, będącej zapleczem najwyższej klasy WRC. Polak ma za sobą pierwszy start za kierownicą tego auta. W Rajdzie Wysp Kanaryjskich na 10. odcinku specjalnym rozbił auto i nie ukończył zawodów, ale wcześniej jechał świetnie i zachwycił ekspertów. Na luźnej nawierzchni będzie mu znacznie trudniej. - Wcześniej nie jeździłem za dużo na szutrach. To będzie dla mnie duże wyzwanie, ale i świetna zabawa - powiedział Kubica. Rozgrzewką przed Rajdem Portugalii (12-14 kwietnia) będą zawody Fafe Rallysprint (6 kwietnia). Na sześciokilometrowym odcinku Polak będzie miał pierwszą okazję, by zmierzyć się z najlepszymi kierowcami rajdowymi.

Więcej o: