Rajd Wysp Kanaryjskich. Kubica rozbił auto i nie ukończył rywalizacji

Na dziesiątym odcinku Rajdu Wysp Kanaryjskich Robert Kubica wypadł z trasy. Polakowi ani jego pilotowi nic się nie stało, ale uszkodzenia auta nie pozwoliły na kontynuowanie jazdy.

Trwa relacja na żywo z rajdu w Sport.pl

O wypadku poinformowali dziennikarze radia ERC Rally, śledzący na miejscu przebieg rajdu. Według ich informacji na 10. odcinku specjalnym jadący Kubica i pilot Maciej Baran mieli wypadek.

- Nie zmieścili się w zakręcie w prawo i uderzyli w barierkę, uszkadzając lewe tylne koło. Obu nic się nie stało i opuścili samochód - mówili dziennikarze ERTC Rally Radio.

Według ich informacji, Kubica chciał kontynuować rajd, ale nie pozwoliły na to uszkodzenia samochodu. Były kierowca F1 wraz ze swoim pilotem zostali odwiezieni do hotelu.

W momencie wypadku Kubica prowadził w rajdzie. Wygrał wszystkie osiem odcinków specjalnych w piątek, a na odcinku 9. w sobotę przegrał z Czechem Janem Kopeckym tylko o niecałą sekundę. Miał ponad minutę przewagi.

Robert Kubica i Maciej Baran jechali Citroenem DS3 RRC.

Kubica dominował w piątek

Piątkowe OS-y w kanaryjskim rajdzie, będącym trzecią eliminacją rajdowych ME, były różne z powodu pogody. Rano padało, kierowcy jechali na mokrej nawierzchni. W połowie dnia trasy wyschły, ale np. szósty OS przejechali jeszcze na oponach przystosowanych do deszczu. - Trochę nami rzucało, ale było w porządku - skomentował Polak.

Świetnie radził sobie zwłaszcza w trudnych warunkach. Paradoksalnie siódmy OS wokół Aguimes, pierwszy ,który uczestnicy przejechali po suchej trasie i na odpowiednio dobranych oponach, wygrał z niewielką, 1,1-sekundową przewagą nad najgroźniejszym rywalem, Kopeckym.

Powrót do wyzwań

Robert Kubica wrócił do poważnej rywalizacji po wypadku, jakiemu uległ w lutym 2011 roku. Długa rehabilitacja pozwoliła mu częściowo odzyskać sprawność w ręce. O powrocie do F1 na razie nie ma mowy - przez najbliższe dwa sezony Kubica ma poświęcić się tylko rajdom samochodowym.

W sezonie 2013 Kubica wystąpi jeszcze w siedmiu eliminacjach mistrzostw świata i trzech mistrzostw Europy. Kolejny po Wyspach Kanaryjskich start na zaplanowany jest na Azorach (25-27 kwietnia). Później Kubica weźmie udział w: Rajdzie Korsyki (16-18 maja) oraz na koniec sezonu we wrześniu w Rajdzie Polski na trasach w rejonie Mikołajek.

W mistrzostwach świata pierwszą próbą sił będzie Rajd Portugalii (12-14 kwietnia). Później Kubica ma w planach jeszcze Rajd Akropolu (31 maja - 2 czerwca), Rajd Sardynii (21-23 czerwca), Rajd Finlandii (1-3 sierpnia), Rajd Niemiec (22-25 sierpnia), Rajd Francji (3-6 października) oraz Rajd Hiszpanii (25-27 października).

Więcej o: