Malcolm Wilson: Kubica może wygrać w debiucie w ERC

- Nie widzę żadnego powodu, przez który Robert Kubica mógłby nie wygrać na Wyspach Kanaryjskich - mówi Malcolm Wilson, szef zespołu M-Sport i były kierowca rajdowy. W poniedziałek polski kierowca potwierdził kontrakt z Citroenem. Weźmie udział w wybranych rajdach mistrzostw Europy (ERC) i co najmniej siedmiu eliminacjach mistrzostw świata (WRC).

Jedzie Kubica, a musisz wyjść z domu? Śledź wyniki w aplikacji Sport.pl Live na smartfony

W obu cyklach Kubica wystartuje citroenem DS3 RRC. Zadebiutuje już pod koniec marca w Rajdzie Wysp Kanaryjskich, trzeciej eliminacji ERC. Według Malcolma Wilsona już w pierwszym starcie będzie jednym z faworytów. - Na asfalcie bez wątpienia tak będzie. Nie widzę żadnego powodu, przez który Robert Kubica mógłby nie wygrać na Wyspach Kanaryjskich - mówi szef M-Sportu. - Jest bardzo, bardzo szybkim kierowcą, ale pytanie, jak sobie poradzi na luźnej nawierzchni. Nigdy nie widzieliśmy go w naszym aucie na szutrach, oglądanie go na takiej nawierzchni będzie bardzo ciekawe.

Przed sezonem M-Sport był jedną z ekip walczących o kontrakt z Kubicą. Polski kierowca jesienią wziął nawet udział w testach nowego forda fiesty i był wtedy szybszy niż obaj ówcześni kierowcy fabryczni zespołu - Jari-Matti Latvala i Petter Solberg. Kubica wybrał jednak ofertę Citroena. - Pewnie zaoferowali mu lepsze warunki. Tak czasami bywa, nie zawsze możesz wygrać - komentuje Wilson. - Najważniejsze, że Robert związał się z rajdami. To kolejny pozytywny zastrzyk dla naszego sportu.

M-Sport i Citroen pod koniec roku wysłały do FIA podanie z prośbą o pozwolenie na zmodyfikowanie auta dla potrzeb Kubicy, który po wypadku sprzed dwóch lat wciąż nie odzyskał pełnej sprawności w prawej dłoni. Przygotowane przez Citroena auto będzie miało łopatkę zmiany biegów z lewej strony pod kierownicą.

w pierwszym sezonie 28-letni kierowca będzie głównie zbierał doświadczenie, ale szef zespołu Citroena Yves Matton liczy też na dobry wynik. - W tym roku zamierzamy powalczyć o wszystkie tytuły w mistrzostwach świata. W poprzednim sezonie zdobyliśmy dwa tytuły - w klasyfikacji kierowców i producentów. W 2013 naszym celem są również WRC 2 i WRC 3 - powiedział Matton.

Wciąż nie wiadomo oficjalnie kto będzie pilotem Kubicy. Nieoficjalnie mówi się Polaku Macieju Baranie, który z Michałem Sołowowem dwa razy zdobywał wicemistrzostwo Europy i zna trasy w tym cyklu.

Rajd Wysp Kanaryjskich rozpocznie się 21 marca. Relacje na żywo w Sport.pl

Więcej o: