Kubica nadal myśli o powrocie do F1

Magazyn Autosport w najnowszym numerze poświęcił artykuł Robertowi Kubicy, który po 580 dniach od wypadku powrócił do ścigania i wygrał rajd w Gomitolo di Lana.

Były kierowca BMW Sauber i Renault w ubiegły weekend wygrał we Włoszech rajd Gomitolo di Lana. W najbliższy weekend wystąpi w rajdzie San Martino di Castrozza. Chce jeździć jak najwięcej, aby przyzwyczajać swój organizm do wyścigów.

- Wierzę, że udział w kolejnych wyścigach pozwoli mi na przyspieszenie rehabilitacji. Pozwoli mi też przyzwyczaić organizm do szybkiej jazdy. Potrzebuję sobie przypomnieć pewne automatyzmy, które są niezbędne każdemu kierowcy - powiedział Kubica.

Zwycięzca GP Kanady z 2008 roku nie chce obiecywać sobie i kibicom powrotu do F1. - Jeśli ktoś mnie pyta czy chciałbym wrócić do F1 to oczywiście gdybym tylko mógł to zrobiłbym to od razu. Bez przygotowań w rajdach. Niestety na razie nie mam pojęcia czy w ogóle mi się to uda. Udział w rajdzie był dla mnie bardzo ważny. Miałem trudny okres, ale ani na moment się nie poddałem. Pracowałem tak ciężko jak tylko się dało, ale są rzeczy których nie przeskoczę. To, że dałem sobie radę w tak trudnym dla mnie okresie, sprawia, że powrót do wyścigów smakuje wyjątkowo. Nawet mimo, że są to tylko rajdy. Zobaczę jak to wszystko się potoczy dalej - dodał.

- Do rajdów wybrałem sobie samochód, który wymusza na mnie bycie bardzo precyzyjnym. Nad tym muszę teraz pracować. Trochę w Subaru pozmienialiśmy, biegi umieściliśmy w kierownicy po lewej stronie. Zrobiliśmy też kilka innych poprawek. W rajdzie wszystko poszło dobrze. Przyzwyczaiłem się. Teraz weźmiemy udział w dłuższym rajdzie i zobaczę czy będę potrafił utrzymać koncentrację przez dłuższy czas - mówi dalej.

- Po tylu miesiącach spędzonych w szpitalach i na rehabilitacjach to wspaniałe wrócić i znowu poczuć atmosferę rywalizacji. Dostałem odpowiedź na kilka pytań. Przed rajdem nie miałem pojęcia jak to będzie wyglądało i czy wytrzymam. Wszystko poszło zgodnie z planem - zakończył.

Zwycięstwo Kubicy

W pierwszym starcie od czasu feralnego wypadku w lutym 2011 roku Polak wygrał wszystkie odcinki specjalne i cały rajd Ronde Gomitolo di Lana z prawie minutą przewagi nad resztą stawki.

Dla Kubicy start w rajdzie miał przede wszystkim znaczenie psychologiczne, był ważnym krokiem w stronę pełnej rehabilitacji i upragnionego powrotu do Formuły 1. I chociaż większość biorących udział w rajdzie kierowców to ambitni amatorzy, wygrana Kubicy zrobiła wielkie wrażenie na fanach sportów motorowych na całym świecie.

Zobacz wideo

Czy Kubica wróci kiedyś do F1? Dyskutuj w komentarzach

Więcej o: