M¦ w Oslo. Mistrzowie ¶wiata przed trzydziestk±

Na rozgrywanych od 1925 roku M¦ w narciarstwie klasycznym złotego medalu w konkursie indywidualnym nigdy nie zdobył skoczek, który skończył 30 lat.

W 30. roku życia złoto wywalczyli: Fin Jari Puikonen, Szwajcar Andreas Küttel i Adam Małysz.

Urodzony w czerwcu 1959 r. Puikonen wygrał lutowy konkurs w Lahti w 1989 r.

Urodzony w kwietniu 1979 r. Küttel ¶więtował złoto dwa lata temu w Libercu, dwa miesi±ce przed 30. urodzinami. Broni±cy w Oslo tytułu Szwajcar jest w bardzo słabej formie. Po sezonie skończy karierę i przeniesie się do Danii, gdzie jego polska żona jest lekarzem.

Małysz zdobył złoto w Sapporo w 2007 r. na dziesięć miesięcy przed 30. urodzinami.

Gdzie s± chłopcy z tamtych lat

Wielu bohaterów skoczni sprzed lat pełni funkcję ekspertów w krajowych telewizjach - 42-letni Dieter Thoma pracuje w ZDF, idol Małysza 47-letni Jens Weissflog dla ARD, 39-letni Austriak Andreas Goldberger dla ORF, 35-letni Andreas Widhölzl dla Eurosportu, 43-letni Norweg Espen Bredesen dla NRK, 36-letni Tomi Nieminen dla fińskiej YLE.

Przy skokach pozostali głównie Austriacy - trenerami s± m.in. 42-letni Stefan Horngacher i 40-letni Heinz Kuttin, którzy kilka lat temu pracowali z reprezentacjami Polski. 28-letni Florian Liegl jest jednym z asystentów trenera Aleksa Pointnera, czasem przypina narty i skacze jako przedskoczek z kamer± na kasku.

Karierę skończył 43-letni legendarny Japończyk Masahiko Harada, który w 2006 roku, w wieku 38 lat, pojechał na igrzyska do Turynu. Chciał wystartować tylko w konkursie na mniejszej skoczni, ale po skoku kwalifikacyjnym został zdyskwalifikowany za zbyt długie narty. Więcej na skoczni się nie pojawił.

Nie skacze już także 37-letni Sven Hannawald, wielki rywal Małysza z pocz±tku wieku. Wyleczył się z depresji, mieszka w Monachium i od kilkunastu miesięcy startuje w półzawodowych rajdach samochodowych. Co roku pojawia się na konferencji prasowej przed Turniejem Czterech Skoczni. Żyje z oszczędno¶ci, które odłożył w trakcie kariery. Ma dziecko, ale na co dzień nie utrzymuje z nim ani matk± kontaktu. Zim± miał zostać menedżerem szkółki narciarskiej w Hinterzarten.

Karierę kontynuuj± 33-letni Niemiec Martin Schmitt, rówie¶nik Małysza Fin Janne Ahonen oraz maj±cy po 30 lat Fin Matti Hautamaeki i Szwajcar Simon Ammann.

Schmitt na pewno zostaje na skoczni na następny sezon, choć od marca 2002 roku nie wygrał konkursu w P¦. W ostatnich dziewięciu sezonach zdobywca Kryształowej Kuli w 1999 i 2000 roku tylko raz był na koniec w czołowej dziesi±tce klasyfikacji generalnej. Ma jednak tak skonstruowane kontrakty reklamowe, że sponsorom wystarcza sam jego start w zawodach.

Ahonen już raz skończył karierę - trzy lata temu. Zaj±ł się startami w wy¶cigach dragsterów, ale po roku wrócił na skocznię. Wypada bardzo słabo. Razem m.in. z Hautamaekim prowadz± firmę, która sprzedaje skutery ¶nieżne i czę¶ci do nich, ale interes idzie słabo. Ahonen my¶li, by po sezonie znowu odłożyć narty. Podobnie jak narzekaj±cy na zdrowie i bóle kręgosłupa Ammann, który zapowiedział, że albo przestanie skakać, albo będzie kontynuował karierę do igrzysk w Soczi.

Wygrane Małysza w Oslo

17 marca 1996 : 2. Janne Ahonen (Finlandia); 3. Masahiko Harada (Japonia)

11 marca 2001 : 2. Stefan Horngacher (Austria); 3. Martin Schmitt (Niemcy)

9 marca 2003 : 2. Florian Liegl (Austria); 3. Roar Ljoekelsoey (Norwegia)

12 marca 2006 : 2. Thomas Morgenstern (Austria); 3. Andreas Kofler (Austria)

17 marca 2007 : 2. Andreas Küttel (Szwajcaria); 3. Anders Bardal (Norwegia)

Złote medale M¦ Małysza

23 lutego 2001 Lahti: 2. Schmitt; 3. Martin Höllwarth (Austria)

22 lutego 2003 Predazzo: 2. Matti Hautamaeki (Finlandia); 3. Noriaki Kasai (Japonia)

28 lutego 2003 Predazzo : 2. Tommy Ingebrigtsen (Norwegia); 3. Kasai

3 marca 2007 Sapporo : 2. Simon Ammann (Szwajcaria); 3. Morgenstern

Małysz o mgle i walce o medale na dużej skoczni

Więcej o:
Copyright © Agora SA