Vancouver 2010. Adam Małysz i Soczi 2014?

- To moja ostatnia olimpiada. Chcę na niej zdobyć złoty medal - mówił przed startem w Vancouver Adam Małysz. W Kanadzie zdobył dwa srebra, potwierdzając, że wciąż potrafi doskonale przygotować się na najważniejsze imprezy. Czy możliwe jest, że 32-letni obecnie skoczek wystartuje w 2014 roku w Soczi?

Prezes Tajner: Małysz może jechać na kolejne igrzyska ?

Małysz deklaruje, że to jego ostatnie igrzyska, ale wiadomo, że w 2011 roku weźmie udział w mistrzostwach świata w Oslo. Będzie miał wówczas 33 lata. W Soczi miałby 36 i wcale nie pobiłby rekordu długowieczności na olimpijskiej skoczni...

Skoki to dyscyplina dla młodych - medale na igrzyskach częściej zdobywają zawodnicy tuż po dwudziestce, albo i młodsi. Doświadczenie też jest jednak w cenie, choć po trzydziestce medale zdarzają się bardzo rzadko - ze 102 medali w konkursach indywidualnych, które były do zdobycia na igrzyskach w latach 1924-2010, zaledwie cztery padły łupem skoczków, którzy ukończyli 30 lat.

W 1948 roku w Sankt Moritz srebro zdobył 36-letni Norweg Birger Ruud. W 1924 roku w Chamonix 35-letni Amerykanin Anders Haugen wywalczył brąz. Trzecim medalistą-weteranem jest... Małysz - srebra w Vancouver Polak zdobył w wieku 32 lat. Trzech innych skoczków zajmowało miejsca na podium tuż przed ukończeniem trzydziestki.

W Vancouver Małysz nie jest jednak skoczkiem najstarszym - w tej klasyfikacji jest czwarty. Przed nim są Japończycy - 39-letni Takanobu Okabe i 37-letni Noriaki Kasai oraz siedem miesięcy starszy od Polaka Fin Janne Ahonen. Dorobek Kasaia to 17. miejsce na normalnej skoczni i 8. na skoczni dużej, Okabe nie wystąpił w żadnym konkursie, a Ahonen był czwarty na skoczni normalnej, a na skoczni dużej nie przystąpił do drugiej serii.

Cztery lata temu w Turynie startowało trzech skoczków, którzy byli starsi niż Małysz w Vancouver - znów byli to Japończycy. 37-letni Masahiko Harada nie zakwalifikował się do żadnego konkursu, 35-letni wówczas Okabe był 23. i ósmy, a 33-letni Kasai zajął 20. i 12. pozycję.

Przed startem igrzysk w Vancouver Małysz wyrażał się jasno: - To moja ostatnia olimpiada. Chcę na niej zdobyć złoty medal.

Co mówił cztery lata wcześniej po nieudanych dla niego igrzyskach w Turynie? - Czy to moje ostatnie igrzyska? Wiem, że chcecie usłyszeć "tak" albo "nie". Ale nie wiem. Do Vancouver jeszcze szmat czasu. Miałbym wtedy 32 lata, Jens Weissflog w tym wieku jeszcze wygrywał - mówił skoczek.

Do Soczi jeszcze szmat czasu...

Hannu Lepistoe: Pracowałem z wieloma mistrzami. Adam jest najpilniejszy