Letnia GP. Małysz znów drugi. Triumf Ammana

W trzecim w tym sezonie konkursie indywidualnym Letniej GP Adam Małysz znów zajął drugie miejsce. Wygrał, choć skakał krócej od Polaka, Szwajcar Simmon Amman.

Po dwóch konkursach (w Hinterzarten i Pragelato) Polak w klasyfikacji generalnej jest drugi. Zgromadził do tej pory 120 pkt. Prowadzi Simman Amman, który wygrał obydwa poprzednie konkursy. Małysz bardzo zyskał na wprowadzonych do punktacji za skok zmianach. Jest ona uzależniona nie tylko od not sędziów i długości skoku, ale też od warunków pogodowych na skoczni.

Oprócz Małysza wystąpili w konkursie również Maciej Kot, Krzysztof Mietus, Łukasz Rutkowski, Kamil Stoch i Marcin Bachleda.

I seria

Jako pierwszy z Polaków skoczył Maciej Kot. Odległość 118 m nie da mu prawdopodobnie awansu do drugiej rundy. Jako piętnasty z kolei skakał Krzysztof Miętus. Skoczył tylko pół metra krócej od Kota, ale otrzymał niższa notę. Tuż po nim Kazach Radik Zhaparov zaliczył upadek. Na szczęście nic mu się nie stało.

Kamil Stoch skoczył 123,5 m i z notą 123,6 zajał po swoim skoku trzecie miejsce. Skaczący po nim Marcin Bachleda wylądował pół metra dalej od progu, ale został oceniony gorzej i ostatecznie zajął miejsce za Stochem z notą o 1,8 pkt niższą.

Doskonale skoczył Łukasz Rutkowski. Wylądował 127,5 m za progiem skoczni i z wysoką notą 134,4 pkt objął prowadzenie. Polak bardzo wysoko wyszedł z progu, ale w czasie lotu utrzymał optymalną parabolę.

Polaka wyprzedził dopiero skaczący jako 41. Czech Roman Koudelka, który poszybował na odległość 130,5 m. Już wczesniej na tę odległość skoczył Norweg Bjern Einar Roemoren, ale otrzymał niższe noty. Po skoku Czecha obniżono bramkę z 11 na 10. Dzięki nowym przepisom dotyczącym punktacji nie spowodowało to konieczności powtarzania skoków 41 zawodników.

Jako przedostatni w pierwszej serii skakał Adam Małysz. Skoczył 129 m. i objął prowadzenie z notą 141,8 pkt. Ale tylko na chwilę. Po nim pierwszą serię kończył Simmon Amman. Lider Letniej GP objął prowadzenie w konkursie po skoku na 128 m. Został bardzo wysoko oceniony - 145,3 pkt.

II seria

Aż pięciu Polaków zakwalifikowało się do drugiej serii konkursu. Oprócz Małysza, który był drugi, na wysokim szóstym miejscu pierwszą serię skończył Łukasz Rutkowski. Kamil Stoch był 18., Marcin Bachleda 21., a Maciej Kot 30.

W drugiej serii skoczkowie skakali z 12 bramki. Rozpoczął ją Maciej Kot. Skoczył jednak tylko 114 m i ostatecznie skończył zawody z notą 228,8 pkt. Bardzo słabo skoczył Marcin Bachleda. Najkrótszy w drugiej serii skok na odległość 108,5 m i nota 224,4 zepchnęły go na przedostatnie miejsce.

Również Kamil Stoch nie zaliczy drugiej serii do udanych. Skoczył tylko 115,5 m i z notą 242,5 pkt zajął 7 miejsce po swoim skoku.

Łukasz Rutkowski również skoczył krócej niż w pierwszej serii. Jego odległość to 118,5 m i 254,6 pkt, co dało mu miejsce w drugiej dziesiątce. A ze można było skoczyć dalej pokazał skaczący po nim Fin Harri Olli, który poszybował na odległość 127,5 m.

Walkę o zwycięstwo rozstrzygnęli między sobą Adam Małysz i Simmon Amman. Polak skoczył 125 m, co dało mu notę 287,7 i prowadzenie w konkursie, szwajcar skoczył o 1,5 m krócej, ale ostatecznie wygrał z notą 289,9 pkt i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Letniej GP.

Wyniki konkursu:

Klasyfikacja LGP (po 3 z 9 konkursów):

W kwalifikacjach w Courchevel Adam Małysz ? skoczył najdalej

Więcej o: