Puchar Świata w Kuopio. Adam Małysz wraca na podium!

Po 716 dniach Adam Małysz wrócił na podium Pucharu Świata! Fenomenalnym skokiem na 127 metr w drugiej serii konkursu w Kuopio zapewnił sobie trzecią lokatę! Wygrał 39-letni Japończyk Takanobu Okabe

Zobacz fenomenalny skok Małysza na zczuba.tv

W pierwszej serii karty rozdawał wiatr. Prowadzili Finowie Harri Olli przed Kalle Keiturim, trzeci był Japończyk Noriaki Kasai. Druga seria przewróciła wszystko do góry nogami! Cała trójka liderów spadła za podium.

Małysz pofrunął na nie aż z 12. miejsca. Gdyby w pierwszej serii skoczył o półtora metra dalej, a warunki miał przecież sprzyjające (uzyskał 119 m, Kasai i Keituri skakali zaraz po nim) - wygrałby na skoczni Puijo, która zawsze była dla niego szczęśliwa.

- Ja na niej zawsze dobrze skakałem. Nawet kiedy w sezonie mi nie szło, to w Kuopio było przyzwoicie. Mam nadzieję, że tu nastąpi przełom i zajmę dobre miejsce - mówił na skijumping.pl Małysz po poniedziałkowych kwalifikacjach, w których był trzeci. Wtorkowa seria treningowa, choć co chwila przerywana z powodu zbyt silnego wiatru, też była optymistyczna - Małysz miał czwartą odległość.

Wszystko, co najlepsze pokazał w drugiej serii konkursowej. Poleciał jak za najlepszych czasów - nie zważając na wiatr, krótki rozbieg, sypiący śnieg i Bóg wie, co jeszcze. Po prostu świetnie się odbił, poleciał i wylądował telemarkiem na 127 metrze. Tylko jeden skoczek zbliżył się do tej odległości. Szwajcar Simon Ammann uzyskał 126 m i wyprzedził Polaka zaledwie o 1,1 pkt. Polak dostał noty - łącznie - o pół punktu niższe od Szwajcara, choć wylądował prawidłowo.

Do końca konkursu pozostało pięciu zawodników, ale tylko jednemu z nich udało się wyprzedzić Małysza. Dokonał tego 39-letni Okabe, który skokiem na 123 m zapewnił sobie piątą wygraną w karierze. Polaka wyprzedził łącznie o 2,4 pkt.

Czy i tegoroczny Skandynawski Turniej Czterech Skoczni będzie końcem gehenny i męczarni Małysza? Trzeba mieć nadzieję. Turniej rozgrywany jest od 1997 roku, a Małysz wygrywał go trzy razy i raz był drugi.

Skocznię w Kuopio upodobał sobie szczególnie - w STCS raz był tam pierwszy i trzykrotnie trzeci. Poza tym, w listopadzie 2001 roku - na inaugurację sezonu - wygrał i dzień później zajął drugie miejsce.

We wtorek na podium nie było szczęśliwszych skoczków tego Pucharu Świata. Okabe przywrócił nadzieję, że skoki to konkurencja nie tylko dla żółtodziobów, którzy ledwo co stali się pełnoletni albo przekroczyli 20. rok życia. Ammann promieniał, bo w klasyfikacji generalnej odrobił do lidera Gregora Schlierenzauera 54 punkty w PŚ i na cztery indywidualne konkursy przed końcem sezonu ma 200 pkt. mniej od Austriaka. Schlierenzauer zajął we wtorek dziesiąte, swoje najgorsze w sezonie, miejsce. Po pierwszej serii był 17.

Małysz o mało nie uronił łzy na podium. On potrzebował takiej motywacji, bodźca do dalszego skakania, dobrego wyniku, powrotu do najlepszych. W tym sezonie najlepszy wynik to czwarta lokata na olimpijskiej skoczni w Whistler.

W 2006 roku, po nieudanych igrzyskach olimpijskich w Turynie chciał kończyć karierę. Sens i motywację na następny sezon przywrócił mu właśnie Turniej Skandynawski. Wygrał wtedy w Oslo, w Kuopio był trzeci. A w następnym sezonie - już pod skrzydłami Hannu Lepistoe - w chwale wrócił na szczyt: zdobył mistrzostwo świata i wygrał Puchar Świata.

Jego cel na przyszły sezon to igrzyska olimpijskie w Vancouver. Przygotuje go do nich Lepistoe.

W piątek konkurs w Lillehammer.

Wyniki konkursu w Kuopio: 1. T. Okabe (Japonia) 241,7 pkt (123,5 m i 123), 2. S. Ammann (Szwajcaria) 240,4 (119,5 i 126), 3. ADAM MAŁYSZ 239,3 (119 i 127);...; 26. Stefan Hula 163,6 (108,5 i 101). Klasyfikacja generalna PŚ (po 23 konkursach): 1. G. Schlierenzauer (Austria) 1778, 2. Ammann 1578, 3. W. Loitzl (Austria) 1300;...; 18. Małysz 307.

Po co wraca Ahonen? - czytaj tutaj