Nowe informacje ws. zatrzymania Leszka K. Nielegalny proceder

Co najmniej trzy miliony złotych stracił Skarb Państwa w wyniku działań grupy przestępczej, która handlowała luksusowymi samochodami i do której miał należeć Leszek K., znany polski kierowca rajdowy - informuje PAP.

Rzecznik krakowskiej prokuratury okręgowej Janusz Hnatko potwierdził, że trwa wielowątkowe śledztwo ws. oszustw podatkowych związanych z nabyciem - przy wykorzystaniu przepisów wewnątrzunijnych - luksusowych samochodów przez pozorujące działalność fikcyjne podmioty gospodarcze.

Zobacz wideo Czy Robert Kubica ma jeszcze jakiekolwiek szanse w Formule 1?

Tych oszustw - o czym w środę po południu jako pierwsze poinformowało radio RMF FM - miał dopuścić się m.in. Leszek K., znany polski kierowca rajdowy.

Leszek K. zatrzymany. Rzecznik prokuratury potwierdza

Luksusowe samochody - jak przekazał rzecznik prokuratury okręgowej w Krakowie - kupowane były za granicą lub w Polsce w autoryzowanych salonach i trafiały na rynek w kraju. Przy wykorzystywaniu przepisów, które pozwalały obniżyć ich faktyczną wartość o podatek VAT oraz o należności akcyzowe. Skarb Państwa - jak informuje PAP - stracił na tym procederze co najmniej trzy miliony złotych. 

Hnatko potwierdził także informacje RMF FM, że do tych operacji były zakładane fikcyjne spółki w kraju i za granicą, które nie dokumentowały w sposób rzetelny prowadzonych transakcji zakupu i dalszej sprzedaży, będąc wystawcami "pustych" faktur VAT.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Grupa działała w latach 2015-2016 w Krakowie, Warszawie oraz innych miejscowościach w Polsce. We wtorek w Krakowie i Warszawie łącznie zatrzymano sześć osób. Wśród zatrzymanych, którzy obecnie przebywają w areszcie, był także kierujący grupą przestępczą. PAP nie podaje, czy tą osobą był Leszek K., ale informuje, że wszystkim przedstawiono zarzuty udziału w grupie przestępczej, której przedmiotem działania były przestępstwa o charakterze karno-skarbowym, przeciwko dokumentom i pranie brudnych pieniędzy.

Leszek K. to wielokrotny rajdowy mistrz Polski

Leszek K. to znany polski kierowca rajdowy. Debiutował w 1988 roku w Rajdzie Elmot, jadąc Fiatem 126p. W 1998, 2001, 2006 i 2007 roku startował w rajdach WRC (debiutował w Monte Carlo). To także wielokrotny mistrz Polski, bo tytuł najlepszego rajdowcy w kraju w klasyfikacji generalnej zdobywał w 2002, 2004, 2005 i w 2006 roku. Jeździł m.in. samochodami: Renault Clio, Mitsubishi Lancer Evo, Subaru Impreza WRC, Toyota Corolla WRC, Peugeot 206 WRC, Subaru Impreza gr. N, Peugeot 207 S2000, Peugeot 307 WRC.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.