WRC. Rajd Hiszpanii. Neuville, Ogier i Tanak walczą o tytuł. Komu pomoże zespół?

Jak wiele gotowe są zrobić zespoły przed Rajdem Hiszpanii, by wesprzeć swoich kierowców w walce o tytuł? Toyota poleceń zespołowych stosować nie chce, ale gdy będzie taka konieczność to pewnie z nich skorzystać. W M-Sporcie i Hyundaiu otwarcie mówią, że wahać się nie będą.

Takich emocji w rajdowych mistrzostwach świata nie było od przełomu wieków. Na dwa rajdy przed końcem Thierry Neuville (Hyundai), Sebastien Ogier (M-Sport) i Ott Tanak (Toyota) wciąż mają szansę na tytuł. Po Rajdzie Hiszpanii mistrzem może zostać tylko Belg. Neuville ma siedem punktów więcej od Ogiera i 21 więcej od Tanaka. W jednej rundzie maksymalnie można zdobyć aż 30 punktów.

- Nawet jeśli wygramy dwa rajdy, to nie oda nas zależy, czy zdobędziemy tytuł. Skupiamy się na swoim zadaniu i zobaczymy, co to przyniesie - trzeźwo ocenia swoje szanse Tanak, który ma świetną drugą część sezonu. Wygrał trzy z ostatnich czterech rajdów, ale też najmniejsze szanse na tytuł. Z drugiej strony może liczyć na pomoc kolegów. - Nie mam już nic do zyskania w klasyfikacji kierowców, mogę być co najwyżej czwarty. Dlatego nie będę miał problemu z tym, żeby zamienić się pozycjami z Ottem, jeśli zespół o to poprosi - deklaruje Jari-Matti Latvala.

Co dziwne, mniejszy entuzjazm do tego typu współpracy ma szef zespołu Toyoty. - Nie wierzę w polecenia zespołowe, ale musimy bacznie przyglądać się temu, co się będzie działo. Gdy Latvala będzie prowadził przed Lappim i Tanakiem, wtedy musimy wziąć to pod uwagę, ale jako zawodnik nie znosiłem takich sytuacji. U nas kierowcy sami decydują, co oni robią. Teraz będziemy reagować na to, co się wydarzy - mówił Tommi Makinen.

Jego ograniczony entuzjazm może brać się też z tego, że Tanak szanse na tytuł ma najmniejsze, a Toyota jest liderem klasyfikacji producentów. Na dwa rajdy przed końcem ma 20 punktów więcej od Hyundaia i priorytetem wydaje się w tym momencie mistrzostwo dla zespołu.

Loeb: Nie wiem, co będę robił. Może zajmę się wędkowaniem?

M-Sport wesprze Ogiera

Problemu z poleceniami zespołowymi nie ma M-Sport. Malcolm Wilson jak mało kto zna regulamin rajdowy, w roli szefa zespołu pracuje blisko dwie dekady i wie, czego potrzeba do zdobycia tytułu. I takie polecenia, by pomóc Ogierowi w zdobywaniu punktów już w tym sezonie wydawał. W Turcji Elfyn Evans celowo nie przyjechał na wyznaczony czas startu do odcinka, by dostać karę, która przesunęła Ogiera w górę klasyfikacji generalnej.

Francuz skupia się jednak na sobie. - W Walii wygraliśmy i zmniejszyliśmy stratę do siedmiu punktów. Walka o tytuł jest naprawdę niesamowita, robi się naprawdę gorąco, ale potrzebujemy kolejnych dobrych rezultatów. Cieszę się, że jest presja, bo z nią jeździ mi się lepiej. Jestem zrelaksowany, ale gdzieś ona jest cały czas - mówił Ogier.

Kajetanowicz: To będzie potrójny miks

Neuville może liczyć na pomoc

- Do tej pory poleceń zespołowych u nas nie było. W Rajdzie Wielkiej Brytanii było blisko, ale udało mi się moich kolegów wyprzedzić bez ingerencji z góry. Jeśli tak się ułoży jednak sytuacja, zespół powinien wziąć to pod uwagę. Inni robili to już wiele razy wcześniej - powiedział Neuville.

On przed dwoma ostatnimi rajdami WRC jest w najlepszej sytuacji, bo to rywale muszą go gonić. Jeśli nie popełni błędów, to zostanie mistrzem świata. Ale na zespół może liczyć.

- Klasyfikacja producentów jest ważna, ale wszyscy i tak pamiętają, który kierowca został mistrzem świata. Będziemy wspierać Thierry’ego tak, jak to będzie możliwe - deklaruje Alain Penasse, menedżer Hyundaia.

Więcej o: