WRC. Rajd Turcji. Kajetan Kajetanowicz zgłoszony!

Kajetan Kajetanowicz (Ford Fiesta R5) pojedzie w Rajdzie Turcji, 10. rundzie rajdowych mistrzostw świata. Tym razem trzykrotny rajdowy mistrz Europy szanse na starcie będzie miał równe z rywalami - impreza dla wszystkich kierowców jest nowa.

Rajd Turcji (13–16 września) wraca do kalendarza WRC po ośmioletniej przerwie, ale będzie rozgrywany na kompletnie innych trasach niż poprzednio. Impreza pojedzie po szutrowych drogach nieopodal kurortu Mamaris. Do pokonania będzie blisko 318 km podzielonych na 17 odcinków specjalnych. Żaden z rywali Kajetanowicza nie ścigał się wcześniej na tych trasach, więc szanse na sukces mają podobne.

Polak, mimo blisko 40 lat na karku, w stawce WRC–2 jest debiutantem. Rajd Turcji będzie jego czwartym startem w mistrzostwach świata w karierze, a trzecim w tym sezonie. Ten rok poświęca na zbieranie doświadczeń, celem jest dojeżdżanie do mety. Więcej niż przyzwoite wyniki - bo za takie należy uznać siódme miejsce na Sardynii i piąte w Niemczech w WRC–2 - to po prostu dodatkowa motywacja i potwierdzenie, że przypadku w mistrzostwach Europy w poprzednich latach nie było.

Przed sezonem Kajetanowicz planował cztery starty w WRC–2. Na razie ta koncepcja nie uległa zmianie, ale decyzja, gdzie pojedzie jeszcze trzykrotny mistrz Europy, jeszcze nie zapadła. W grę wchodzą tylko europejskie rundy cyklu, czyli Wielka Brytania i Hiszpania. Ze względów logistyczno-finansowych należy wykluczyć możliwość startu Kajetanowicza w Rajdzie Australii, który kończy sezon.

W WRC–2 pojedzie dwóch pretendentów do mistrzowskiego tytułu - fabryczny zespół Skody wystawia zarówno Jana Kopecky’ego, czyli lidera cyklu i zwycięzcę czterech rajdów w tym sezonie, oraz Pontusa Tidemanda (obrońca tytułu, drugi w klasyfikacji generalnej, wygrał trzy rajdy). Na starcie jest też trzeci w „generalce” Gus Greensmith oraz dziewiąty Pedro Heller.

Nie ma żadnych zaskoczeń na liście zgłoszeń aut klasy WRC. W Hyundaiu zgodnie z planem do trzeciego auta wsiądzie Hayden Paddon, któremu miejsca ustąpi Dani Sordo, a w trzecim Citroenie pojedzie Khalid Al-Qassimi, dla którego będzie to trzeci występ w tym sezonie.

Na cztery imprezy przed końcem sezonu o tytuł walczą Thierry Neuville (Hyundai), Sebastien Ogier (Ford) i Ott Tanak (Toyota). Belg ma 23 punkty przewagi nad Francuzem i 36 punktów więcej od Estończyka.

Pełna lista zgłoszeń TUTAJ

Więcej o: