WRC. Rajd Niemiec. Łukasz Pieniążek awansował na czwarte miejsce w WRC-2

Łukasz Pieniążek dzięki szóstej lokacie w WRC-2 w Rajdzie Niemiec awansował w klasyfikacji generalnej cyklu na czwarte miejsce.

Łukasz Pieniążek (Printsport Racing, Skoda Fabia R5) zajął szóste miejsce w klasyfikacji WRC 2 36. Rajdu Niemiec. Polak i jego pilot Przemysław Mazur na ostatniej próbie rajdu poprawili się jeszcze o jedną pozycję.

– To był bardzo ciężki rajd, ale uniknęliśmy większych przygód i to jest najważniejsze. Trochę zmagaliśmy się z odpowiednim ustawieniem auta, by móc komfortowo jechać i to sprawiało mi sporo trudności, ale najważniejsze, że dotarliśmy na metę. Finalnie jesteśmy na szóstym miejscu i wywalczone w Niemczech punkty na pewno są cenne – mówił Pieniążek na mecie rajdu w Sankt Wandel.

Polacy przez większą część imprezy odrabiali straty z piątku i przesuwali się w górę klasyfikacji. Do niedzielnego etapu przystępowali z siódmej pozycji, ale na ostatniej próbie rajdu – Bosenberg – odrobili straty do francuskiego kierowcy Nicolasa Ciamina, a następnie wyprzedzili go o 1,7 sekundy.

– Źle mi się jechało w czasie porannych odcinków, gdy droga nie była jeszcze rozgrzana, a temperatura powietrza niska. Musieliśmy radzić sobie na twardej mieszance, którą było bardzo ciężko rozgrzać, ale za to później było już lepiej. A na tym ostatnim, gdy asfalt był dużo bardziej rozgrzany i temperatura powietrza wyższa, jechało nam się już dużo bardziej komfortowo – dodał Pieniążek.

Dla polskiej załogi był to piąty rajd w tegorocznej edycji Mistrzostw Świata. Dopisując do swojego dorobku osiem punktów za szóstą lokatę w Niemczech Pieniążek i Mazur mają ich 48, co daje im obecnie czwarte miejsce w klasyfikacji WRC 2. Siedem punktów przed Pieniążkiem jest Brytyjczyk Gus Greensmisth, który niemieckiej rundy nie ukończył.

Pieniążek musi też patrzeć za siebie. Zaledwie dwa punkty traci Włoch Fabio Andolfi (trzeci w Niemczech), trzy punkty mniej ma Ole- Christian Veiby (w Niemczech nie punktował), a osiem punktów traci utalentowany nastolatek Kalle Rovanpera, który w Niemczech był drugi.

Liderem WRC-2 jest Czech Jan Kopecky, który w Niemczech odniósł czwarte zwycięstwo w sezonie. Ma siedem punktów więcej od Pontusa Tidemanda, kolegi z fabrycznego zespołu Skody. Team tak ułożył ich starty, by bezpośrednio ze sobą nie rywalizowali. Szwed wygrał trzy z czterech rajdów, Czech wszystkie, w których wystartował.

Najbliższym startem Pieniążka i Mazura będzie 75. Rajd Polski, który odbędzie się w dniach 21-23 września. To runda rajdowych mistrzostw Europy. Na trasy mistrzostw świata polska załoga wróci w październiku - w planach ma starty w Rajdach Wielkiej Brytanii oraz Katalonii.