Rajd Barum. Kajetan Kajetanowicz broni pozycji lidera

Z pierwszym numerem startowym w Rajdzie Barum pojadą liderzy klasyfikacji generalnej mistrzostw Europy, Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran. Jednym z konkurentów polskiej załogi będzie Jan Kopecky - sześciokrotny triumfator imprezy i mistrz Europy z roku 2013.

Tradycyjnie już koniec sierpnia oznacza jedno dla wszystkich kibiców sportów motorowych – Barum Czech Rally Zlin. Czeskie święto rajdów samochodowych rozegrane zostanie już po raz 47., a na starcie tej niezwykle popularnej imprezy stanie łącznie blisko 250 samochodów. Rekordowa liczba 151 zespołów powalczy w łączonej rundzie mistrzostw Republiki Czeskiej i Mistrzostw Europy.

W tym roku mamy do czynienia z niezwykle wyrównanym poziomem rywalizacji w cyklu FIA ERC, o czym najlepiej świadczą wyniki. W każdej z pięciu rozegranych rund triumfowali inni kierowcy, najpierw Bruno Magalhaes (Rajd Azorów), później Aleksiej Łukjaniuk (Rajd Wysp Kanaryjskich), Kajetan Kajetanowicz (Rajd Akropolu), Nasser Al-Attiyah (Rajd Cypru) i ostatnio Bryan Bouffier (Rajd Rzeszowski). Konsekwentna strategia i pewne, bardzo szybkie tempo stawia Kajetanowicza na pierwszej pozycji w tabeli – Polak jako jedyny z zawodników wygrywał odcinki specjalne podczas każdego z rajdów i ma 13 punktów przewagi nad kolejnym konkurentem. Trzeci zawodnik traci już ponad 50 punktów.

- Jako liderzy wystartujemy z „jedynką” na samochodzie, ta pozycja dodatkowo motywuje wszystkich w zespole Lotos Rally Team do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Dotychczasowe starty pokazały, jak trudno było ją wywalczyć i jak zacięta jest tegoroczna rywalizacja. Sezon przechodzi teraz w finałową fazę, od której bardzo wiele zależy. Wierzę, że ze wsparciem naszych partnerów i fanów, jesteśmy w stanie zrobić naprawdę wiele - mówi dwukrotny mistrz Europy.

Prócz Kajetanowicza do rywalizacji zgłosili się między innymi wicelider cyklu FIA ERC, Portugalczyk Magalhaes, zajmujący trzecie miejsce Niemiec Griebel, zwycięzca drugiej rundy i czwarty w klasyfikacji Rosjanin Łukjaniuk czy zwycięzca ostatniego rajdu, Francuz Bouffier. Łącznie aż 37 topowych kierowców w samochodach najwyższej klasy R5 zapowiada niezwykle zaciętą walkę, która trwać będzie zapewne do ostatnich metrów. W 2011 roku na mecie zanotowano jedną z najniższych różnic czasowych pomiędzy zwycięzcą a drugim zawodnikiem – wyniosła tylko 1,2 sekundy! Autami klasy R5 oprócz Kajetanowicza pojadą też Grzegorz Grzyb, Łukasz Habaj i Jarosław Szeja. Aleksander Zawada oraz Jerzy Tomaszczyk będą rywalizować o punkty w ERC3, czyli autami przednionapędowymi.

W walce o zwycięstwo będą z pewnością liczyć się czescy kierowcy. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje z pewnością Jan Kopecky, który jest samodzielnym liderem w klasyfikacji zwycięzców rajdu – wygrywał aż sześciokrotnie. Z siódmym numerem pojedzie Vaclav Pech junior, który w przeszłości osiem razy znajdował się na podium klasyfikacji generalnej, dwukrotnie na najwyższym stopniu. Choć w rajdzie pojadą zawodnicy aż 21 narodowości, lokalni kierowcy stanowią blisko 70 procent listy zgłoszeń.

Wśród piętnastu odcinków specjalnych zawodów są między innymi próby Pindula, Majak, Semetin czy najdłuższy w rajdzie Trojak, mierzący blisko 23 kilometry. Rajd rozpoczyna próba rozgrywana po ulicach Zlína, gromadząca tłumy fanów zagrzewających załogi w walce do późnych godzin wieczornych. Według danych z poprzednich lat liczba kibiców przy trasie tego odcinka przekracza ponad 40 tysięcy.

Znajomość odcinków specjalnych i ich charakterystyki jest zawsze atutem kierowców danego kraju. Stanowi to jednak nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim motywację do walki, która w sobotę rozegra się na ośmiu, a w niedzielę na sześciu „oesach”. Zwycięzców powinniśmy poznać w niedzielę, przed godziną 16:00.