Rajd Ypres bez Kajetana Kajetanowicza. Pracowity tydzień Łukasza Pieniążka

Kajetan Kajetanowicz może stracić prowadzenie w rajdowych Mistrzostwach Europy. Obrońca tytułu zrezygnował ze startu w belgijskim Rajdzie Ypres, by przygotować się do debiutu w rajdowych mistrzostwach świata. Na przełomie czerwca i lipca pojedzie w Rajdzie Polski, który jest rundą WRC.

Kajetan Kajetanowicz w klasyfikacji generalnej mistrzostw Europy zebrał do tej pory 92 punkty i prowadzi z przewagą 15 nad Aleksjejem Łukjaniukiem. Rosjanin w Belgii wystartuje i ma szansę przejąć od Polaka pozycję lidera w klasyfikacji, ale nie można do tego przywiązywać większej wagi, bo w walce o tytuł liczy się siedem najlepszych wyników w sezonie. W trzech rajdach można w ogóle nie wystartować i nie ma to żadnych konsekwencji.

Kajetanowicz odpuszcza pierwszy rajd w sezonie, by dobrze przygotować się do debiutu w mistrzostwach świata. Rajd Polski wygrywał już trzykrotnie, ale wtedy rajd nie był jedną z rund MŚ, czyli do przejechania było mniej kilometrów. Do tego około 91 procent trasy jest dla niego nowe. "Kajto" w Rajdzie Polski pojedzie Fordem Fiestą R5 i będzie rywalizował w WRC-2 m.in. z Hubertem Ptaszkiem, Elfynem Evansem czy Nicolasem Fuchsem.

W Rajdzie Ypres mimo braku Kajetanowicza stawka jest bardzo mocna. Na start w imprezie zdecydowali się Estończyk Ott Tanak i Francuz Stephane Lefebvre, którzy na co dzień startują w WRC. Pojedzie też dobrze znany polskim kibicom Bryan Bouffier, a o 11. zwycięstwo w imprezie powalczy miejscowy kierowca Freddy Loix. Wszyscy rywalizują w najsilniejszej kategorii ERC1, gdzie jeżdżą auta klasy R5. W sumie na starcie będzie aż 27 aut tej klasy, a Polskę reprezentować będzie Tomasz Kasperczyk w Fordzie Fiesta R5.

W rajdzie pojedzie jeszcze jeden Polak - Łukasz Pieniążek. On rywalizuje w kategorii ERC3 (jest czwarty w klasyfikacji generalnej) oraz ERC Junior (jest drugi). Przed nim intensywny tydzień, bo prosto z Belgii leci na Rajd Polski. Dwa starty w tak krótkim odstępie czasu możliwe są dlatego, że Pieniążek startuje dwoma różnymi samochodami. W mistrzostwach Europy jeździ Oplem Adamem R2, w mistrzostwach świata ma do dyspozycji Citroena DS3 R3. - To z jednej strony utrudnienie, bo muszę przyzwyczajać się do różnego stylu prowadzenia i zachowania auta, a z drugiej więcej kilometrów przejechanych w rajdach na pewno zaprocentuje w przyszłości - mówi Pieniążek.

Początek Rajdu Ypres w piątek, dzień wcześniej odcinek testowy i kwalifikacje, po których zawodnicy wybiorą swoje pozycje startowe. Do przejechania jest 250 km odcinków specjalnych w dwa dni.

Jak dobrze znasz Roberta Kubicę? [QUIZ]

Więcej o: