Robert Kubica w Rajdzie Polski? "Wysłaliśmy zaproszenie"

- Osobiście wystosowałem zaproszenie do Roberta Kubicy, żeby był naszym gościem specjalnym. Wiem, że to dla niego trudna rola, ale mamy nadzieję, że przyjedzie - powiedział Andrzej Witkowski, prezes Polskiego Związku Motorowego o udziale Roberta Kubicy w Rajdzie Polski, jednej z 14 rund rajdowych mistrzostw świata.

Kubica karierę rajdową zawiesił. W tym sezonie wystartował tylko w styczniowym Rajdzie Monte Carlo, którego nie ukończył po wypadnięciu z drogi na trzecim odcinku specjalnym. W marcu pojechał w 12-godzinnym wyścigu na torze w Mugello, od tamtej pory na zawodach go nie widać. Jego przyszłość w motorsporcie jest nieznana.

Przez trzy ostatnie lata Kubica był największą gwiazdą Rajdu Polski, który najpierw był rundą ME, a od dwóch lat należy do cyklu WRC. 31-letni kierowca był magnesem dla kibiców, których na Mazury co roku ściągało grubo ponad 100 tysięcy. Teraz jego występ jest niemal niemożliwy. Organizatorzy Rajdu Polski chcą, by Kubica w Mikołajkach się pojawił. Ale w innej roli.

- Osobiście wystosowałem zaproszenie do Roberta Kubicy, żeby był naszym gościem specjalnym. Wiem, że to dla niego trudna rola, ale mamy nadzieję, że przyjedzie - powiedział prezes Witkowski. Co zdecyduje Kubica? Nie wiadomo.

Polskich zawodników w Rajdzie Polski nie zabraknie. Oficjalne listy startowe zostaną ogłoszone 6 czerwca, ale organizator potwierdził udział czterech kierowców.

Największą gratką dla kibiców będzie start Kajetana Kajetanowicza. Rajdowy mistrz Europy i lider tegorocznego cyklu ME zadebiutuje w mistrzostwach świata. W Rajdzie Polski pojedzie dobrze sobie znanym Fordem Fiestą R5 w klasie WRC-2. - W ubiegłym roku, gdy drugi raz z rzędu byłem na Rajdzie Polski jako kibic i komentator telewizyjny, obiecałem sobie i kibicom, że zrobię wszystko, aby stanąć na starcie kolejnej edycji tego rajdu. I stało się - powiedział Kajetanowicz, który wygrał Rajd Polski w 2013 roku, gdy był on rundą mistrzostw Europy.

W WRC-2 czeka nas ciekawy pojedynek Kajetanowicza z młodym Hubertem Ptaszkiem. Niespełna 23-letni kierowca z Torunia ma zaplanowany pełen sezon startów w mistrzostwach świata w klasie WRC-2, przed Rajdem Portugalii, który odbędzie się w najbliższy majowy weekend, jest wiceliderem klasyfikacji generalnej cyklu. Na mazurskich szutrach pojedzie Skodą Fabią R5.

Potwierdzono też start Łukasza Pieniążka, który pojedzie w klasie JWRC Citroenem DS3 R3 oraz Jakuba Brzezińskiego, który pojedzie Fordem Fiesta R2 w ramach cyklu Drive DMACK Fiesta Trophy.

Tegoroczna trasa ma 1250 km w tym 310 km odcinków specjalnych. Planowano ich 22., ostatecznie rozegranych będzie 21. Impreza rozpocznie się w czwartek 30 czerwca superoesem na torze w Mikołajkach, a zakończy w niedzielę 3 lipca odcinkiem Power Stage, na którym trójka najszybszych zawodników zdobędzie dodatkowe punkty do klasyfikacji mistrzostw świata.

Jak dobrze znasz Roberta Kubicę? [QUIZ]

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.