Jari-Matti Latvala potrącił kibica. 5 tys. euro kary [WIDEO]

Jari-Matti Latavala (VW Polo WRC) podczas Rajdu Monte Carlo stracił panowanie nad autem i potracił kibica, który próbował ?uratować? swój aparat fotograficzny. Fin został ukarany 5 tys. euro grzywny za to, że nie zatrzymał się, by sprawdzić, czy kibicowi nic się nie stało.

Na jednym z zakrętów Latvala pojechał zbyt szeroko, wpadł do rowu. Fin próbował błyskawicznie wyjechać, auto podbiło na nierówności i wystrzeliło w górę. Samochód zaczął zmierzać w kierunku grupy kibiców, ci zaczęli rozbiegać się na boki. Jeden z nich próbował jeszcze uratować swój aparat fotograficzny. Nie zważając na pędzące auto, chciał zabrać spod kół swój sprzęt. Nie zdążył, został potrącony przez Latvalę. Odbił się od maski, spadł na ziemię. Latvala pojechał dalej.

 

Wypadek wyglądał groźnie, ale według relacji świadków, kibicowi nic się nie stało.

Latvala przeprosił za całe zdarzenie. Zespół Vokswagena wydał oświadczenie, w którym Fin napisał: "Jest mi bardzo przykro z powodu tego, co się stało. Widoczność była ograniczona ze względu na parę oraz błoto. Zobaczyłem, że kibic odskakuje na bok i wróciłem na drogę. Po odcinku specjalnym zespół skontaktował się ze mną i powiedział, że uderzyłem w kibica. Jest mi bardzo przykro z powodu tego wypadku".

Fin za incydent został ukarany przez sędziów 5 tys. euro grzywny oraz został wykluczony z jednej rundy WRC w tym sezonie. Druga część kary została zawieszona na cały sezon, zacznie obowiązywać w przypadku recydywy.

W uzasadnieniu sędziowie napisali, że Latvala nie sprawiał wrażenia jakoby w ogóle zwrócił uwagę na to, że kogoś potrącił. Mimo że na przedniej szybie miał sporo błota, a spod maski wydobywał się dym, uderzenia nie dało się przeoczyć. Zdaniem sędziów umyślnie nie zatrzymał się po zderzeniu, by stracić jak najmniej czasu.

"Nie sprawiał wrażenia jakby był w ogóle zainteresowany tym, żeby się zatrzymać. Trudno uwierzyć, że nie zauważył ciała, które uderzyło o maskę tuż przed jego przednią szybą" - napisali sędziowie.

Latvala Rajdu Monte Carlo, pierwszego rajdu sezonu, nie ukończył. Imprezę wygrał jego kolega z zespołu i obrońca tytułu - Sebastien Ogier.

Zobacz wideo

Jak dobrze znasz Roberta Kubicę? [QUIZ]

Więcej o: