Kajetanowicz i Baran wiceliderami Rajdu Akropolu

Szybka, równa i pewna jazda załogi Lotos Rally Team przynosi efekty - Kajetanowicz i Baran są na 2. miejscu po ekstremalnym - deszczowo-błotnym - 1. dniu Rajdu Akropolu.

Odcinki specjalne Rajdu Akropolu uznawane są za najtrudniejsze na świecie, nawet gdy są suche. Deszcz, który spadł tuż przed rozpoczęciem rywalizacji, sprawił, że załogi walczące w greckiej rundzie FIA ERC stanęły dziś przed jeszcze trudniejszym zadaniem. Opady zamieniły szutrowe trasy w okolicach Loutraki w kompletnie nieprzewidywalne odcinki pełne błota i wody. W warunkach, w których przyczepność zmienia się z metra na metr, a widoczność ogranicza zapadający zmierzch załoga Lotos Rally Team konsekwentnie realizowała swój plan. Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran jechali szybko i pewnie, unikając błędów.

Potwierdzeniem formy Polaków było przekonujące zwycięstwo na pierwszym dzisiejszym odcinku specjalnym i pozycja wiceliderów Rajdu Akropolu. Co ważne, w klasyfikacji zawodów Kajto i Jarek wyprzedzają swoich rywali do tytułu mistrzów Europy, czyli fabryczny duet Peugeota - załogę Breen/Martin. Przed zawodnikami Lotos Rally Toseam plasują się jedynie reprezentanci gospodarzy w Skodzie Fabii R5 - Lambros Athanassoulas i Nikolaos Zakhaeos.

Rywalizacja w jutrzejszym, niedzielnym etapie Rajdu Akropolu rozegra się na 7 odcinkach specjalnych o łącznej długości niemal 135 kilometrów. Szczególnie wymagająca będzie poranna pętla, czyli prawie 80 km rywalizacji bez serwisu. Ceremonię mety Rajdu Akropolu zaplanowano na 16.40 polskiego czasu.

- To był dla nas bardzo długi dzień. Zaczęliśmy od przejazdów treningowych, później kwalifikacje, honorowe rozpoczęcie rajdu pod Akropolem w Atenach, a potem właśnie dwa bardzo trudne odcinki specjalne, w tym jeden już po ciemku. Ostatni raz jechałem w takich warunkach w 2013 roku - Rajd Polski. Ten jest podobny do niego, a miejscami jest nawet bardziej ślisko. To było bardzo błotniste przeżycie, ale takie też są rajdy. Jesteśmy tutaj i cieszę się. Myślę, że drugie miejsce ustawia nas w dobrej pozycji przed jutrzejszym dniem - powiedział Kajetan Kajetanowicz.

Klasyfikacja Rajdu Akropolu po 1. etapie:

1. Lambros Athanassoulas (Grecja) 38:12,9 s.

 

2. Kajetan Kajetanowicz (Polska) + 9,6 s.

 

3. Craig Breen (Irlandia) + 14,7 s.

 

4. Aleksiej Łukjaniuk (Rosja) + 32,3 s.

 

5. Jaromir Tarabus (Czechy) + 1:16,0 s.

 

6. Raul Jeets (Estonia) + 1:20,3 s.

 

7. David Botka (Węgry) + 1:42,4 s.

 

8. Dominik Butvilas (Litwa) + 2:33,4 s.

 

9. Petros Pantelli (Cypr) + 4:12,5 s.

 

10. Antonin Tlustak (Czechy) + 4:18,0 s.

Więcej o: