Rajd Niemiec. Robert Kubica z piątym czasem na odcinku testowym

Robert Kubica (Ford Fiesta WRC) z pilotem Maciejem Szczepaniakiem mieli piąty czas na odcinku testowym przed Rajdem Niemiec. Najlepszy wynik miał Fin Jari-Matti Latvala (VW Polo WRC). Początek imprezy w piątek.

Odcinek testowy liczył nieco ponad 4,5 km. Większość kierowców na trasie pojawiła się trzykrotnie, Kubica przejechał trasę pięć razy. W swoim ostatnim przejeździe miał najlepszy czas - wynik 2:23.0 dał mu piąte miejsce. Szybciej od Polaka pojechali tylko kierowcy VW Polo WRC - Jari-Matti Latvala (2:21.4), Andreas Mikkelsen (2:21.6) i Sebastien Ogier (2:22.2) oraz jeżdżący Citroenem DS3 WRC Kris Meeke (2:22.1).

Dla kierowców WRC będzie to w zasadzie pierwszy w sezonie rajd asfaltowy. Co prawda sezon zaczęli od Rajdu Monte Carlo, ale drogi wtedy były pokryte śniegiem i lodem, więc załogi nie zebrały zbyt wielu informacji przydatnych na późniejsze asfaltowe próby.

Rajd Niemiec to od lat spore wyzwanie dla kierowców przede wszystkim ze względu na różne nawierzchnie - od zwykłych asfaltów na dróżkach wijących się w winnicach w dolinie Mozeli, przez boczne polne drogi, aż po betonowe płyty na poligonie Baumolder. Jest też 400-metrowy odcinek po cegłach i kostce.

Kubica w zeszłym roku walczył o miejsce w pierwszej piątce rajdu, ale z rywalizacji wykluczyła go awaria auta. W tym sezonie Polak nadal ma sporo problemów z samochodem, mimo że od Rajdu Portugalii dysponuje najnowszą specyfikacją Forda Fiesty WRC przygotowywanej przez M-Sport.

- Rajd Niemiec jest bardzo specyficzny. Większość odcinków prowadzi przez winnice i ich nietypowe drogi. Trudno powiedzieć, czego się spodziewać po najbliższym weekendzie, ponieważ nie startowałem jeszcze na asfalcie Fiestą w specyfikacji 2015. Po Rajdzie Finlandii mieliśmy bardzo mało czasu na przygotowanie auta, ale mamy za sobą dwa dni testowe, które powinny pomóc nam podczas rywalizacji i nie możemy doczekać się startu - stwierdził Polak.

Za faworytów uchodzą kierowcy VW - Ogier i Latvala. Francuz już podczas Rajdu Niemiec może zapewnić sobie mistrzostwo świata. W czołówce namieszać może też ubiegłoroczny zwycięzca Thierry Neuville (Hyundai i20 WRC) i jak zwykle nieobliczalny Kris Meeke. W Rajdzie Niemiec nie pojedzie Włoch Lorenzo Bertelli, który wycofał się z powodu zatrucia pokarmowego.

Najpiękniejsze dziewczyny z padoków pierwszej połowy 2015 roku [ZDJĘCIA]

Więcej o: