Rajd Monte Carlo. Kubica zdeklasował rywali na 10. oesie. "Po prostu jadę"

Jeśli piątek był najlepszym rajdowym dniem Roberta Kubicy, to sobota zaczęła się jeszcze lepiej. 33,4 sekundy przewagi nad drugim kierowcą, blisko dwie minuty szybciej od mistrza świata - Polak trafił z oponami i fantastycznie spisał się na najdłuższym odcinku specjalnym Rajdu Monte Carlo. To jego czwarte oesowe zwycięstwo w imprezie. Nikt nie wygrał ich do tej pory więcej. A potem dołożył jeszcze drugie miejsce na 11. oesie.

- Co zrobiłeś, że masz tak genialny czas? - zapytał Kubicę na mecie liczącego 51,7 km 10. odcinka specjalnego Rajdu Monte Carlo Colin Clark z radia WRC. - Nic nie robię, po prostu jadę - odparł Polak.

Wynik miał genialny. Trasę przejechał w rewelacyjnym czasie 30:41.9. To czas lepszy aż o 34,4 sekundy od drugiego na mecie Krisa Meeka (Citroen DS3 WRC) i 41,2 sekundy od trzeciego Sebastiena Loeba (też Citroen). Mistrz świata Sebastien Ogier (VW Polo WRC) jechał bardzo ostrożnie, do Kubicy stracił aż 1:49,5.

Skąd aż taka ogromna przewaga Kubicy? To z jednej strony kwestia dobrego prowadzenia Kubicy, unikania błędów, a z drugiej - trafienia z oponami i pracy tzw. szpiegów lodowych. Przyznał to sam Kubica. - Mamy dobre opony, warunki były zdradliwe. Nasi szpiedzy lodowi zrobili dobrą robotę, co nie było łatwe. To był trudny odcinek, ale jechałem nieźle - powiedział Kubica.

Jak donosił z mety Colin Clark, Kubica przejechał odcinek na supermiękkiej mieszance opon. Rywale mieli najczęściej miękkie opony. Sebastien Loeb przyznał potem, że to był błąd.

Było to czwarte oesowe zwycięstwo Kubicy w Monte Carlo. Tyle samo wygrał Sebastien Loeb, który triumfował na 11. odcinku specjalnym. Francuz, 9-krotny mistrz świata, był szybszy na tej próbie tylko od Kubicy. Polak stracił do niego tylko 1,8 sekundy. tempo 30-letniego kierowcy z Krakowa imponuje, ale w walce o końcowy sukces po czwartkowych przygodach już się nie liczy. Liderem rajdu Ogier z przewagą 1:02.8 nad kolegą z zespołu Jarim-Mattim Latvalą.

W sobotni poranek kierowcy przejechali tylko jeden odcinek specjalny. 9. OS został odwołany ze względów bezpieczeństwa.

Pozostałe sobotnie odcinki specjalne:

15.43 - OS12 Sisteron - Thoard (36,85 km)

Więcej o: