WRC. Ogier szybszy od Kubicy w bezpośrednim starciu

Robert Kubica przegrał bezpośredni pojedynek z mistrzem świata Sebastienem Ogierem na pierwszym odcinku specjalnym Rajdu Szwecji. Polak miał 12. czas. Liderem rajdu jest Norweg Andreas Mikkelsen. W czwartek kierowcy na trasie rajdu pojawią się o godz. 11. Relacja na żywo w Sport.pl i aplikacji Sport.pl LIVE!

Rajd zaczął się od niespełna dwukilometrowej próby na torze w Karlstad, na którym kierowcy ścigają się parami wyłonionymi na podstawie typów kibiców. Kubica jechał w ostatniej parze z aktualnym mistrzem świata i zwycięzcą Rajdu Monte Carlo Sebastienem Ogierem. Polak zaczął bardzo dobrze, miał delikatną przewagę na pierwszym okrążeniu, ale druga część trasy to popis Francuza, który na mecie był aż o cztery sekundy szybszy od Kubicy.

- Bardzo zdradliwe warunki. Było trudno, bo napadało wiele świeżego miękkiego śniegu. Wszystko w porządku, ale jutro będzie o wiele trudniej. Testy to co innego niż rajd, tam zna się drogę, a dla mnie to będzie odkrywanie tego, jakie panują warunki - powiedział na mecie Kubica.

Najszybszy na torze w Karlstad był Norweg Andreas Mikkelsen, któremu pokonanie próby zajęło 1.33,4. Ogier był wolniejszy o sekundę, a trzeci Estończyk Tanak o 2,2 sekundy. Kubica ostatecznie miał 12. czas i pięć sekund straty do zwycięzcy. Drugi z polskich kierowców, Michał Sołowow, miał 21. czas (6,8 sekundy straty).

Prawdziwa jazda rozpocznie się w czwartek, gdy do przejechania będzie 60 km bez przerwy na serwis, co może być sporym wyzwaniem dla opon. W piątek i sobotę na załogi czeka po osiem odcinków przedzielonych jednym serwisem. W ciągu czterech dni zawodnicy przejadą ponad 1500 km, z czego 325 km odcinków specjalnych.

Wyniki:

1. Andreas Mikkelsen (Norwegia/Volkswagen Polo WRC) 1.33,4

2. Sebastien Ogier (Francja/Volkswagen Polo WRC) strata 0,8 s

3. Ott Tanak (Estonia/Ford Fiesta RS) 2,2

4. Jari-Matti Latvala (Finlandia/Volkswagen Polo WRC) 2,4

5. Juho Hirvonen (Finldandia/Ford Fiesta RS) 2,6

6. Petter Solberg (Norwegia/Ford Fiesta RS) 3,0

...

12. Robert Kubica (Polska/Ford Fiesta RS WRC) 5,0

21. Michał Sołowow (Polska/Ford Fiesta RS WRC) 6,8

33. Hubert Ptaszek (Polska/Ford Fiesta R2) 18,2

37. Łukasz Kabaciński (Polska/Renault Clio R3) 20,9

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS , na Androida i Windows Phone

Więcej o: