Rajd Portugalii. Koniec jazdy dla Kubicy? Awaria Kościuszki

Robert Kubica może nie ukończyć Rajdu Portugalii z powodu awarii układu napędowego samochodu. Problemy z elektroniką miał Michał Kościuszko, który stracił na jednym z oesów kilkanaście minut. W niedzielę kierowcy mają do przejechania ostatnie cztery odcinki specjalne. Prowadzi Francuz Sebastien Ogier. Początek jazd po godzinie 9. Relacja na żywo na Sport.pl i w aplikacji Sport.pl Live.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS i na Androida

Kubica miał problemy ze swoim Citroënem DS3 S2000 już na szóstym oesie, który rozpoczął sobotnią jazdę. Po 10 km przestała działać łopatka zmiany biegów.

- Jechałem większość odcinka z jedną ręką na kierownicy i drugą na lewarku zmiany biegów - cytował Kubicę Mikołaj Sokół, autor bloga SokolimOkiem.tv.

Awarię udało się naprawić tylko na chwilę. Na 9. oesie łopatka znów przestała działać, a Kubica musiał przez kilkanaście kilometrów kierować jedną ręką na krętej drodze. Na 10. oes wyjechał jako 23. kierowca klasyfikacji generalnej, jednak w Rajdzie Portugalii biorą udział samochody różnych klas. Najszybsze WRC są poza zasięgiem Kubicy, który jedzie w klasie WRC 2. Polak rywalizował więc tak naprawdę z ósemką kierowców i przed 10. oesem był szósty.

Niestety, samochód znów zawiódł. Tuż po starcie zepsuł się układ napędowy. W sobotę Kubica na trasę już nie wyjechał - nie zaliczył więc dwóch odcinków specjalnych. Jeśli uda się naprawić awarię, Polak może wrócić do rywalizacji w niedzielę. Za każdy nieprzejechany odcinek otrzyma pięć minut kary w stosunku do czasu najlepszego kierowcy - to w sumie 10 minut.

W piątek Kubica nie stawił się na czas na ostatni odcinek specjalny, za co dostał 10 minut kary. Padła przednia opona jego samochodu.

Pech Kościuszki

Z walki o dobre miejsce wypadł też w zasadzie Michał Kościuszko. W jego Mini Cooperze na dziesiątym odcinku specjalnym wysiadła elektryka. Po 10 minutach udało się naprawić usterkę, jednak strata do prowadzącego w rajdzie Ogiera wynosi już prawie 20 minut.

Klasyfikacja generalna rajdu po 11 odcinkach specjalnych wygląda tak:

W niedzielę kierowcy mają do przejechania cztery oesy. Początek po godzinie 9.

Więcej o: