Robert Kubica wygrał wszystkie piątkowe OS-y w Rajdzie Wysp Kanaryjskich [MINUTA PO MINUCIE]

• piątek, 22 marca 2013
  • Klasyfikacja generalna Rajdu Wysp Kanaryjskich po pierwszym dniu.

• Jeszcze jedno zdjęcie Roberta z piątku na Wyspach Kanaryjskich. Z Facebooka Citroena.

• Tak wygląda kolejność na ósmym OS-ie.

• "Nie sądzę" - odparł Kopecky na pytanie czy może w sobotę dogonić Kubicę. "Zrobił dziś niesamowitą robotę. Nasz samochód spisywał się perfekcyjnie. Nie mieliśmy, żadnych problemów, a on i tak był szybszy" - dodał.

• PILNE

Jest i Kubica. Wygrał ósmy OS w ciągu dnia! Z przewagą 2,2 sek. nad Kopeckim.

• Kopecky już na mecie. Breen 11 sek. za nim. Czekamy na Roberta Kubicę.

• Kierowcy właśnie powinni ruszać na trasę ósmego, ostatniego dziś OS-u wokół Ingenio.

• W ERC Rally Radio eksperci twierdzą, że ostatni OS będzie równie szybki jak siódmy i nie działa to na korzyść Polaka, bo na szybkim, siódmym, jego przewaga nie była tak duża jak na poprzednich.

• Tak wygląda klasyfikacja generalna po siódmym OS-ie.

• Wyniki siódmego OS-u.

• Kierowcy chwalą ten OS. Twierdzą że był bardzo szybki i rzeczywiście średnie prędkości na trasie sięgały 105 km/h.

• Brazylijczyk Daniel Oliviera nie wystartował do siódmego OS-u, bo mechanicy nie byli w stanie naprawić jego skrzyni biegów.

• „Bardzo szybki odcinek. Może nie idealny w naszym wykonaniu, ale mogliśmy pojechać na dobrych oponach. Było w porządku” - powiedział na mecie Kubica. "Najlepszy czas! Znów masz najlepszy czas!" - zachwycał się dziennikarz. "Ohh... Doesn't matter..." - rzucił mu Polak.

• PILNE

Robert Kubica znów wygrał OS na Wyspach Kanaryjskich. O włos, bo ledwie 1,1 sek. przed Kopecky'm, ale jednak. Rewelacyjna jazda Polaka.

• Kopecky mówi, że miał trochę kłopotów na trasie, wpadł w poślizg na kilometr przed metą. Ale przyjechał na nią szybciej niż Breen.

• Kierowcy już ruszyli na trasę. Pierwszy jak zwykle Kopecky. Wciąż jest sucho, choć nad trasą zbierają się chmury.

• Tak wygląda przód auta Kopecky'ego po jednym z wcześniejszych OS-ów. Zdjęcie z twittere reportera "Autosportu" Davida Evansa.

• Za mniej więcej pół godziny kierowcy ruszą na trasę siódmego OS-u. Na razie wiadomo, że trasa wokół Aguimes jest sucha. Podobnie było na szóstym OS-ie, który jednak wszyscy przejechali na oponach na mokrą nawierzchnię, bo od rana na Kanarach jest raczej dżdżyście.

• Komentatorzy we wspominanej dziś dość często relacji radiowej opowiadają właśnie o kilku kierowcach z Węgier, którzy zajmują miejsca w pobliżu piętnastego, więc mają jeszcze większe kłopoty z nazwiskami. Kubicę postanowili nazywać "Mr Boss", by było łatwiej. Teraz kierowców czeka przerwa. Dziś pojadą jeszcze dwa OS-y, start pierwszego z nich zaplanowano na 18:27.

• Pierwsza piętnastka klasyfikacji generalnej po sześciu odcinkach specjalnych.

• Hiszpan Luis Monzon, który na poprzednim OS-ie spadł z czwartego na piąte miejsce, przebił oponę i w dodatku dostał 20 sek. kary. Piątek dla niego pechowy.

• Kierowcy na mecie OS-u dookoła Tejedy zwykle mówią to samo. Że pogoda się poprawiła, ale mają problem z doborem opon, bo sucha nawierzchnia ich zaskoczyła.

• Kolejność na szóstym OS-ie.

• "Bardzo zdradliwy OS. Było kompletnie sucho, a my mieliśmy opony przystosowane bardziej do mokrej nawierzchni. Trochę nami rzucało, trochę ścinałem zakręty. Ale coraz lepiej przystosowuję się do samochodu" - Robert Kubica na mecie szóstego OS-u.

• PILNE

Kubica wygrał szósty OS z przewagą 5,7 sek. nad Kopeckim. W klasyfikacji generalnej ma nad Czechem ponad minutę przewagi.

• PILNE

Według pierwszych informacji z mety szóstego OS-u Kubica wygrał i ten etap rajdu. Czekamy na oficjalne potwierdzenie.

• Pierwsi kierowcy dojeżdżają do mety szóstego OS-u. Kopecki na mecie. "Było zupełnie sucho, kompletnie inny odcinek niż dwa poprzednie" - powiedział Czech.

• Za moment powinni wystartować do szóstego OS-u. Pierwszy pojedzie Kopecky. A komentatorzy w radio już wymawiają nazwisko polskiego kierowcy poprawnie. Znów pięknie podziękowali wszystkim, którzy im to umożliwili.

• A warunki pogodowe na Kanarach zmieniają się jak w kalejdoskopie. Nad szóstym odcinkiem specjalnym przed momentem było czyste niebo, ale wieje i reporter ERC Rally Radio mówi o mgle. Inna sprawa, że trasa jest sucha.

• Pierwszych piętnastu kierowców klasyfikacji generalnej po piątym odcinku specjalnym. Na czele, z prawie minutową przewagą, Kubica.

• Za plecami Kubicy trochę się dzieje. Francuz Jeremi Ancian wskoczył na czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej wyprzedzając Hiszpana Luisa Monzona. Ale cały Rajd Wysp Kanaryjskich to Robert Kubica, za nim daleko Kopecky i Breen, a za nimi daleko cała reszta.

• Kolejność na piątym OS-ie

• PILNE

Kubica zgarnia dziś wszystko. Na metę piątego OS-u dojechał z przewagą 8,1 sek nad Breenem.

• Drugi odcinek specjalny wokół Artenary już ruszył. Na trasie Jan Kopecky i Craig Breen. Obaj już dojechali. Irlandczyk jest o 4,1 sek. szybszy od Czecha i gdyby nie dziesięciosekundowa kara na jednym z wcześniejszych etapów mieliby w klasyfikacji generalnej bardzo zbliżony czas. Czekamy aż Kubica dojedzie na metę.

• Komentatorzy w ERC Rally Radio przez dobre dziesięć minut zastanawiali się jak wymawia się nazwisko polskiego kierowcy. Początkowo mówili "Kubicka". "Mamy informacje od słuchaczy, że to trochę bardzie brzmi jak 'Kubisa', albo 'Kubiza'. Za wszystkie rady, które pomogą nam w dobrym wymawianiu tego nazwiska bardzo dziękujemy".

• Klasyfikacja po czwartym oesie:

• Jeśli nie wyobrażacie sobie trasy na Wyspach Kanaryjskich, to wygląda ona tak. Nagranie pochodzi z 20 marca, kiedy Kubica testował trasę.

• Kubica niezadowolony z tego, że na każdym odcinku powiększa przewagę nad Kopeckim, wygląda tak:

• Kubica po czwartym oesie: Ten odcinek nie był dla nas zbyt dobry, myślałem, że będzie więcej deszczu. Dobraliśmy zbyt ''suche'' opony.

No tak...

• PILNE

Kubica znów najszybszy! 08:32:05, czyli kolejne sześć sekund nad Kopeckim. Polak ma już 46 sekund przewagi nad Czechem. Trzeci Breen traci minutę.

• Jan Kopecky po czwartym oesie. Czas: 8:39.3. Po chwili na mecie odcinka specjalnego melduje się Craig Breen, który jest szybszy o 0:00:8 s.

Kopecky po czwartym oesie: Mam deszczowe opony. Na początku w miarę sucho, ale pod koniec odcinka było naprawdę mokro.

• Wznawiamy relację. Nad trasą intensywnie pada. Czekamy na Jana Kopeckiego, który rozpocznie czwarty odcinek specjalny.

• Tabela po trzech odcinkach wygląda tak. Teraz czas na przerwę. Czwarty oes od 13:17.

• David Evans zauważa, że Kubica świetnie poradził sobie na suchym odcinku, gdzie inni kierowcy, którym gorzej szło na mokrej powierzchni, mogli pokazać, na co ich tak naprawdę stać.

• Ale zanim tabela, to wcześniej trochę fotek z Wysp Kanaryjskich, które znaleźliśmy na twitterze Davida Evansa.

David Evans

Robert Kubica jeszcze w promieniach słońca

David Evans

Ostatnie przygotowania przed startem

David Evans

David Evans

Ten tłum ludzi, to członkowie innych ekip. Przyszli popatrzeć, jak Kubica wsiada do samochodu

• Na trzecim oesie najszybsi.... Kubica i Baran. Kolejna sekunda nad Kopeckim. To już w sumie 38 sekund. Teraz czas na przerwę. Start kolejnego oesa 13:17. Za moment tabela z wynikami po trzech przejazdach.

• David Evans, dziennikarz Autosportu: Kubica szybszy o 23 sekundy na drugim odcinku specjalnym. Citroen znalazł nowego Loeba...

• Po dwóch oesach taki bardzo miły widok na tabelę:

• Puskádi János ma pewne przemyślenia po dwóch oesach: Nie jestem psychicznie przygotowany na to, co tutaj się dzieje. Oes pierwszy? Deszcz. Oes drugi? Mgła. Nie tego spodziewałem się po Gran Canarii.

• Powiedzieli po drugim oesie.

Kopecky: Warunki sa bardzo złe. Mamy problemy ze sterownością.

Kubica: Jechaliśmy bardzo uważnie, dużo mgły na trasie.

• Kubica znów najszybszy! Kolejne 26 sekund nad Kopeckym. W sumie to już 37 sekundy po dwóch oesach.

• Czekamy na początek drugie oesu.

• Pierwszy oes za chwilę się skończy. Za kilka minut początek drugiego. Trasa z Artenary do Festiny ma 21.18km. Robert Kubica i Maciej Baran na razie najszybsi. Nad Janem Kopeckim i Pavelem Dreslerem mają 11,4 s przewagi.

• Osiem przejazdów za nami. Wyniki prezentują się następująco:

• Jeśli mielibyśmy zgadywać, jak wyglądała twarz Roberta Kubicy, po tym jak powalił faworyta i narzekał na opony, to strzelalibyśmy, że jakoś tak:

• Kierowcy mają problemy ze śliską trasą. Narzekają na opony. Ancian Jeremi z Peugeota prawie wypadł z trasy.

• Komentatorzy ERC Rally Radio są oszołomieni. ''Nieprawdopodobny czas Kubicy. Patrzymy na tablicę wyników i nie wierzymy własnych oczom. Nie wiemy co powiedzieć. 11 sekund szybciej od Kopeckiego. Mój Boże...''

• A Robert, w swoim stylu po oesie powiedział: Opony nie były dobrane idealnie, ale mam nadzieję, że dalej będzie już sucho. W każdym razie wszystko w porządku.

• Kapitalny czas Roberta Kubicy na pierwszym oesie! 8:40.4! Czyli 11 sekund lepiej od faworyta rajdu Jana Kopeckiego!

• Jan Kopecky już po pierwszym oesie. Czas Czecha to: 08:51.8. Po przejeździe powiedział: Na Wyspach Kanaryjskich są dwa dni deszczu w roku. I to jest jeden z nich.

• Kubica i Baran już na trasie. Za kilkanaście minut dowiemy się jak im poszło.

• Wczoraj dziennikarze ERC Rally Radio rozmawiali z Robertem Kubicą. Największe media miały kilka minut na wywiad z polskim kierowcą. Zapytali go, jakiego wyniku spodziewa się na Wyspach Kanaryjskich. Polak odpowiedział: Chcę go ukończyć.

• Zgodnie z rozkładem na trasie jsą już Jan Kopecky i pilot Pavel Dresler, którzy jadą Skodą Fabią S2000. Robert Kubica i Maciej Baran ruszą za kilka minut.

• W nocy na Gran Canarii padało. Nawierzchnia jest śliska. Dalej lekko siąpi.

• O 8:48 na trasie pojawi się Jan Kopecký. A później: Breen, Oliveira, Monzón, Kubica (8:56), Puskádi, Ancian, Tlusťák, Aigner, Consani, Bonnefis, Leandri, Vizin, Vinyes i reszta.

20:49 Serwis (45 min)

• - Wyspy Kanaryjskie to oczywiście dobre miejsce na debiut Roberta. Wiadomo, że z asfaltem przyzwyczajony do torów F1 Polak nie powinien mieć kłopotów. Tam jedzie się miejscami jak po autostradzie, asfalt jest czysty i równy, nie ma niespodzianek - tłumaczy nam Andrzej Borowczyk, ekspert i znawca rajdów oraz komentator F1 w Polsacie.

• Przed tygodniem Robert Kubica tłumaczył, dlaczego wybrał rajdy zamiast wyścigów.

• Robert Kubica zaczyna dziś rywalizację w Rajdzie Wysp Kanaryjskich, zaliczanym do cyklu mistrzostw Europy. W dwa dni kierowcy pokonają łącznie 743,5 km. Kubica jadący citroenem DS3 RRC w czwartek uzyskał najlepszy czas na odcinku testowym.