Rajd Polski 2015. Kubica ósmy na Mazurach. Zwycięstwo Ogiera

Robert Kubica na ostatnim oesie Rajdu Polski przebił oponę i stracił siódme miejsce, ale to i tak jego najlepszy start w sezonie. - Na Mazurach wygrał mistrz świata i lider klasyfikacji generalnej Sebastien Ogier.
- W tym sezonie każde miejsce powyżej ósmego trzeba przyjmować z uśmiechem - tłumaczył przed rajdem Kubica. Podczas weekendu w Mikołajkach dobry humor nie opuszczał go od początku do końca. Po dwóch dniach polska załoga zajmowała w generalce bardzo wysokie szóste miejsce, w sobotę spadła o jedną pozycję. Wydawało się, że w niedzielę trzeba po prostu dojechać do mety, by zająć siódme miejsce.

Niestety Kubica na kończącym rajd powerstage'u miał wielkiego pecha. W połowie oesu przebił oponę i przegrał z będącym za nim Krisem Meeke o 16 sekund. - Co możemy zrobić, na naszej linii przejazdu był kamień... - mówił na mecie smutny Kubica. - To duże rozczarowanie, bo rajd przebiegał dla nas świetnie, ale co mam powiedzieć? To właśnie są rajdy - mówił na gorąco na mecie odcinka.

- Nie chodzi o miejsce, tak naprawdę od dłuższego czasu, jak nie ja, to coś innego staje na przeszkodzie. Od dłuższego czasu nie było tak, żeby od początku do końca coś poszło gładko. Szkoda, bo poranny oes pojechaliśmy dobrze i myślę, że spokojnie byśmy się przed Meeke wybronili - doprecyzował potem Polak.

Udany start Kubicy

Wcześniej wszystko układało się po myśli polskiej załogi. - Popełniliśmy w rajdzie jeden błąd na krzyżówce. Trochę się zapominam, że nie mogę bokami jechać takich krzyżówek, szczególnie lewych, wtedy brakuje ręki. Szkoda, straciliśmy 12-13 sekund i zgubiliśmy kontakt z rywalem - mówił w sobotę Kubica.

Żałował także, że nie udało się wygrać ani jednego oesu przed polską publicznością. Cztery razy był blisko - trzykrotnie na Arenie Mikołajki przegrywał o dziesiąte części sekundy - w czwartek o 0,5 (z Ogierem), w piątek o 0,3 (z Prokopem), w sobotę o 0,1 (znowu z Ogierem). Raz prawie pokonał mistrza świata "w terenie" - na OS6 Babki do triumfu zabrakło 1,5 sekundy.

W niedzielę dość niespodziewanie pojawiła się szansa awansu na szóste miejsce w generalce - przewaga będącego przed Kubicą Thierry'ego Neuvilla, który miał wypadek na przedostatnim oesie, stopniała do 9 sekund. Niestety, zamiast walczyć o szóste miejsce, przytrafił się pechowy "kapeć". Kończący rajd odcinek specjalny wygrał Sebastien Ogier, który na powerstage'ach nie ma sobie równych. Francuz za zwycięstwa na tych próbach uzbierał w tym sezonie już dodatkowe 18 punktów do klasyfikacji generalnej, której z dużą przewagą przewodzi.

Profesor Ogier

Francuz wygrał w Polsce drugi raz z rzędu i znowu potwierdził, że w WRC nie ma sobie równych, mimo iż w piątek i sobotę musiał radzić sobie w gorszych warunkach, czyszcząc trasę z kurzu. Ogier jechał jak profesor - na porannej pętli pozwalał wyszaleć się rywalom, po południu, gdy linia przejazdu była odkurzona, przyspieszał i budował przewagę. To dla niego piąty triumf w tym sezonie.

Świetnie zaprezentował się Andreas Mikkelsen, który kolejny raz w tym sezonie pokonał Jari-Mati Latvalę i do mety próbował atakować Ogiera, oraz Ott Tanak z M-Sportu. Estończyk wygrał pięć odcinków specjalnych i przez dwa pierwsze dni deptał volkswagenom po piętach. Ostatecznie skończył na trzecim miejscu. Gorzej poszło jego koledze z zespołu - Elfyn Evans w sobotę musiał wycofać się po awarii pompy wodnej i stracił szansę na miejsce w czołówce.

Umiarkowanie zadowolony może być Hyundai, który w pierwszej szóstce rajdu ma dwóch kierowców. Ambicje Thierry'ego Neuvilla, który rok temu zajął na Mazurach trzecie miejsce, są jednak większe. Tym razem Belg miał problemy z dobrym tempem, w niedzielę opóźniła go przygoda na ostatnim oesie i skończyło się na szóstym miejscu. Lepiej od niego spisał się Hayden Paddon, który kolejny raz potwierdził dobrą formę na szutrze (5. miejsce). Dani Sordo był dopiero dziesiąty.

Słabo wypadli kierowcy Citroena - zwycięzca z Argentyny Kris Meeke był siódmy, Mads Ostberg, który do Polski przyjechał bez testów, zajął dziewiąte miejsce.

Kolejny start w kalendarzu to Rajd Finlandii, który odbędzie się w dniach 30 lipca - 2 sierpnia. Tam, podobnie jak w Polsce, znowu będzie bardzo szybko. Robert Kubica zapytany przez jednego z dziennikarzy, czy woli rajd w Polsce czy Finlandii, z uśmiechem odparł: Wolę Monzę.