Rajd Dakar. Przygoński i Hołowczyc kończą Dakar na szóstym miejscu

Zakończył się 36. Rajd Dakar, który był fantastyczny w historii w wykonaniu Polaków. Główna w tym zasługa Rafała Sonika, który zajął drugie miejsce w klasyfikacji quadów. Na starcie Dakaru stanęło 439 pojazdów, już wiemy, że do mety dojechała mniej niż połowa z nich.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS , na Androida i Windows Phone

Rywalizacja na trasie Rosario - Salta - Valpariso zakończyła się po dwóch tygodniach. W zgodnej opinii ekspertów i kierowców była to trasa bardzo trudna, nic więc dziwnego, że większość kierowców nie dotarła do mety.

Historyczny wynik Przygońskiego

Kuba Przygoński zajął szóste miejsce w 36. edycji rajdu Dakar. To najlepszy wynik w historii startów Polaków w tej imprezie. Polak poprawił o dwa miejsca swój wcześniejszy rekordowy wynik z 2010 roku. Na ostatnim, 157-kilometrowym etapie Polak zajął dziewiąte miejsce.

Do najszybszego na ostatnim etapie Barredy Borta stracił ponad pięć minut.

Trzy polskie ekipy w dziesiątce, Małysz trzynasty

Krzysztof Hołowczyc ukończył Rajd Dakar na szóstym, a Adam Małysz na trzynastym miejscu wśród samochodów. Hołowczyc znakomicie spisał się na trasie ostatniego etapu, gdzie do końca walczył o zwycięstwo, ale ostatecznie zabrakło mu 23 sekund, by wyprzedzić lidera.

Gdyby nie kłopoty z samochodem w drugim tygodniu Rajdu, w dziesiątce ściganie się ukończyłby zapewne także Adam Małysz. Niestety, musi się zadowolić trzynastym miejscem - do lidera stracił blisko dziesięć godzin, a do pierwszej dziesiątki niemal dokładnie trzy.

W dziesiątce znalazły się jednak jeszcze dwie polskie ekipy. Dąbrowski i Czachor w debiutanckim starcie za kierownicą samochodu (Toyoty Hilux) zajęli w Rajdzie Dakar świetne siódme miejsce (5:34:25 do Romy). Martin Kaczmarski to w Dakarze debiutant absolutny i najmłodszy z kierowców w całej stawce. Skończył rajd na dziewiątym miejscu (6:58:12).