Matura Renault, szansa Roberta Kubicy

Formuła 1 pierwszy raz w sezonie rywalizuje w Europie. Po długiej przerwie bolidy pojadą w Barcelonie mocno odmienione. Wszystkie. Czy w tym technowyścigu bezbłędne dotąd Renault spełni oczekiwania Roberta Kubicy? Relacja w niedzielę już od 14. na Sport.pl.
Kubica lepszy od Schumachera? Zagraj w wygraj Formułę 1 »

- Zazwyczaj nie ma tu pasjonującej rywalizacji, ale dla tych fanatycznych kibiców i tak warto się ścigać - opisuje Barcelonę Kubica. Miejsce zna każdy kierowca, bo tu zjeżdżają w lutym i w marcu wszystkie stajnie, żeby testować maszyny przed sezonem. Tor jest trudny, ale nie pozwala na łatwe wyprzedzanie.

Choć w zeszłym roku i tak nie było nienajgorzej - Felipe Massa miał mało paliwa, jechał więc wolno i tuż przed metą dał się wyprzedzić m.in. Fernandowi Alonso - ku uciesze kibiców. Ich ryk - przez weekend 213 tysięcy gardeł - robił niesamowite wrażenie. Mistrz świata Lewis Hamilton został zdublowany przez późniejszego czempiona i dzisiejszego kolegę z McLarena Jensona Buttona, Kubica cudem uniknął karambolu - szarżujący Jarno Trulli minął go o milimetry...

Działo się. Teraz też ma się dziać. Choć Neil Trundle, ikona McLarena (założył z Ronem Dennisem firmę Rondel Racing w 1971 r.), mówił w środę w Woking: "Usprawnianie maszyny trwa cały czas. Każdego dnia. Już jesteśmy mocno zaawansowani w budowie bolidu 2012", to każdy zespół, mając trzy tygodnie przerwy w ściganiu, próbował przygotować coś specjalnego, coś, czym dogoni najlepszych lub odskoczy konkurencji.

Co się dzieje w Woking? Czytaj na Graj Raj »

Dla Renault Kubicy to będzie test mocy, szybkości i możliwości. O tym, że Polak jest jednym z najlepszych kierowców świata, nie wątpi już nikt z branży. Do zwycięstw i potem mistrzostwa potrzebuje konkurencyjnego samochodu. Gerard López, szef Renault F1, zapowiada, że Robert go dostanie. Czy już w Barcelonie?

Na udany wyścig liczy też Mercedes, którego as Michael Schumacher zawiódł straszliwie w pierwszych czterech wyścigach. Ross Brawn obiecał mu stworzenie bolidu na miarę jego legendy. Bernardo Gonzales, hiszpański dziennikarz od 20 lat piszący o F1, mówi: - "Schumi" musi wygrać. Zrobią wszystko, by mu to umożliwić. To kwestia prestiżu, za który gotowi są poświęcić nawet Nico Rosberga [partner Schumachera jest wiceliderem klasyfikacji].

Na torze Catalunya i Mercedes, i Renault czekają poważne egzaminy. Wiele wskazuje na to, że zdawane będą podczas deszczu. Specjaliści od pogody przewidują bowiem oberwanie chmury nad Barceloną akurat w niedzielę. Start wyścigu o 14.

Robert Kubica » ma nowe przednie skrzydło