Kubica na pożegnanie z BMW pojechał "złomem" na treningu

Wielkie dzięki BMW Sauber - Robert Kubica takim napisem na kasku żegna się z zespołem, który dał mu debiut i trzy i pół roku startów w Formule 1. Pożegnanie na razie kwaśne, bo awaria silnika spowodowała przedwczesny koniec treningu przed ostatnim GP sezonu - w Abu Zabi. Relacja na żywo z kwalifikacji w sobotę o 14, z wyścigu - w niedzielę o 14 w portalu Sport.pl.
Typuj zwycięzcę GP Abu Zabi i Wygraj Formułę 1 »

Polak na piątkowym treningu używał silnika, który pokonał już 2200 km, czyli jak na standardy F1 jest złomem. Ale dzięki temu na kwalifikacje i wyścig będzie dysponował napędem mającym za sobą około 1000 km - czyli weekendy w Singapurze, Japonii i Brazylii. Gdyby BMW Sauber zdecydował się wstawić do bolidu nowy, dziewiąty wyścig w sezonie, zgodnie z przepisami Kubica musiałby się cofnąć na starcie o 10 pól.

Najbardziej dotkliwą stratą był czas - Kubica przejechał zaledwie 13 okrążeń po południu, tymczasem tor w Yas Marina w Abu Zabi debiutuje w Formule 1. Jest tam kilka kontrowersyjnych rozwiązań, między innymi wyjazd na tor z garaży tunelem, oraz przejazd pod łącznikiem dwóch budynków hotelu, w którym mieszkają kierowcy.

Pit Stop: pułapki toru w Abu Zabi. Będzie mnóstwo incydentów?


Tak jak popołudniowy trening, wyścig będzie rozgrywany wieczorem, przy sztucznym świetle.

Bajeczna sceneria nie zmienia faktu, że nowym mistrzem świata od ostatniego GP w Brazylii jest Brytyjczyk Jenson Button, a najlepszym zespołem jego Brawn GP. Walka toczy się o drugie miejsce - nagrodę pocieszenia - między Rubensem Barrichello z Brawna a Sebastianem Vettelem z Red Bulla, których dzielą tylko dwa punkty, oraz o trzecie między zespołami Ferrari i McLarenem, które rządziły w poprzednim sezonie (dzieli je 1 pkt). W piątek lepszy był McLaren - Lewis Hamilton najszybciej pojechał przed południem, Heikki Kovalainen - wieczorem.

Dla polskich kibiców ważne będzie też, kto zakończy sezon wyżej w klasyfikacji kierowców - Kubica czy jego kolega Nick Heidfeld. Polak wyprzedza Niemca zaledwie o dwa punkty. Pozycja wyjściowa jest jednak odległa - Kubica jest 13.

Kubica: Straciłem godzinę cennego czasu - czytaj tutaj »