Kubica: Wyścig w Malezji będzie bardzo niebezpieczny

Monsunowe deszcze, zapadający zmrok - wyścig w Malezji może być toczony w ekstremalnych warunkach. Nie podoba się to Robertowi Kubicy, który wraz z innymi kierowcami złożył skargę do władz F1. - Musimy zdać obie sprawę, że to wszystko jest bardzo niebezpieczne - mówi kierowca BMW Sauber.
Kubica rozbija się w Australii - Z czuba.tv »

Już w Grand Prix Australii kierowcy musieli zmagać się z trudnymi warunkami. Aby zwiększyć europejską widownię, zawody przesunięto na godz. 17 czasu lokalnego. Pod koniec wyścigu słońce było już bardzo nisko i oślepiało kierowców. - To stanowiło wielki problem - mówi Kubica. - Widoczność pod koniec wyścigu była dość słaba, szczególnie w ostatnim sektorze. To dość niebezpieczne, powiedziałbym nawet, że bardzo niebezpieczne

Grand Prix Malezji, podobnie jak wyścig w Australii rozpocznie się o 17 czasu lokalnego, ale na kierowców będzie czekało jeszcze więcej niebezpieczeństw. Rozegranie wyścigu tak późno zwiększa szanse na deszcz, który w krajach tropikalnych spada późnym popołudniem i wczesnym wieczorem. - Przez to opóźnienie wyścigu szans na deszcz jest bardzo duża. Jeśli niebo będzie zachmurzone, prawdopodobnie zrobi się bardzo ciemno. Jeśli zaś zaświeci słońce i deszcz nie spadnie, to i tak będzie samo jak w Australii, gdzie promienie oślepiały kierowców.- tłumaczy.

Podobną opinię wygłosił niedawno Nico Rosberg, który posunął się nawet jeszcze dalej. - Istnieje ryzyko, że niedzielna GP Malezji może zostać przerwana ze względów bezpieczeństwa - powiedział kierowca Williamsa.

Kubica podkreślił, że skarga na późne rozgrywanie GP Malezji już została wysłana do władz F1, ale nie spodziewa się, że zostanie pozytywnie rozpatrzona. Chodzi przecież o duże pieniądze. Zmiana pory wyścigu, to ukłon w stronę europejskiej widowni, która zmagania na torze Sepang będzie mogła obejrzeć o godz. 11, a nie w środku nocy. - Kierowcy już w zeszłym roku złożyli skargę, by wyścigi rozgrywać o 15.30. Musimy zdać sobie sprawę, że to wszystko jest bardzo niebezpieczne i pamiętać o tym w przyszłości - ostrzega Kubica
Magazyn F1: Kubica świetnie przygotowany do sezonu! Wygra w Malezji?


Rozkład jazdy w Malezji:

03 kwietnia (Piątek)

04:00 - 05:30 - 1 trening
08:00 - 09:30 - 2 trening

04 kwietnia (Sobota)

08:00 - 09:00 - Trening
11:00 - Kwalifikacje

05 kwietnia (Niedziela)

11:00 - Wyścig

Czy tym razem Kubica wystartuje z KERS? - czytaj tutaj »