Robert Kubica: Zrzuciłem 10 kg, zmieściłem się w kombinezon z F1 z 2010 roku

W ostatnich miesiącach dużo trenowałem i zrzuciłem 10 kg. Przymierzyłem w swój kombinezon z 2010 roku z Formuły 1, żeby sprawdzić, czy jestem wystarczająco szczupły. Gdy zrobiłem ten test kilka lat temu rezultat był inny - mówi na motorsport.com Robert Kubica. Polak w piątek i sobotę weźmie udział w 12-godzinnym wyścigu na torze w Mugello. To jego pierwszy start od dramatycznego wypadku z lutego 2011, który przerwał jego karierę w F1.
Kubica wystartuje w Mugello na zaproszenie swojego rajdowego kolegi Martina Prokopa. - Martin ma wspaniały zespół i ostatnio kupił Mercedesa SLS GT3 i chce zebrać trochę doświadczeń na torze. Zapytał, czy bym im nie pomógł. Od mojego ostatniego startu w Monte Carlo nie miałem zajęcia, więc postanowiłem się zgodzić. Ale głównym celem jest dobrze się bawić - powiedział Kubica w rozmowie z motorsport.com.

Polak przyznał, że jest w dobrej kondycji fizycznej. Wprawni obserwatorzy już podczas przygotowań do Rajdu Monte Carlo, jedynego startu Kubicy w tym roku jak na razie, dostrzegli, że polski kierowca znacznie schudł. - W ostatnich miesiącach dużo trenowałem i zrzuciłem 10 kg. Przymierzyłem w swój kombinezon z 2010 roku z Formuły 1, żeby sprawdzić, czy jestem wystarczająco szczupły. Gdy zrobiłem ten test kilka lat temu rezultat był inny - stwierdził Polak.

Choć Kubica nastawia się na dobrą zabawę, start w Mugello będzie dla niego wyzwaniem. Także ze względu na nie w pełni sprawną prawą rękę. - Nigdy nie jechałem autem klasy GT3, więc nie wiem czego oczekiwać. Nie ma też żadnej presji na mnie. Oczywiście postaram się zrozumieć, jakie są limity dla mojego ramienia na torze, a to nie będzie to łatwe, gdyż samochód nie jest dostosowany do moich potrzeb. Ze wszystkimi przyciskami sobie radzę, ale tak naprawdę okażę się na torze. Mamy czas, żeby potestować - powiedział Kubica.

Polak wcieli się też nieco w rolę mentora dla Prokopa, dla którego będzie to wyścigowy debiut. - Priorytetem będzie wytłumaczenie Martinowi, jaką obrać linię na torze, gdzie są odpowiednie punkty hamowania i tak dalej. On przychodzi z rajdów, więc dla niego to wszystko będzie nowością - mówił Polak.

- Zastanawialiśmy się nad wstawieniem drugiego fotela do auta, tak bym mógł przejechać kilka okrążeń razem z nim i wytłumaczyć mu pierwsze kroki. Mercedes to jednak klasyczne auto jednomiejscowe, drugi fotel będzie ciężko zmieścić biorąc pod uwagę nasze gabaryty - powiedział Kubica, który w świecie wyścigowców zawsze wyróżniał się wzrostem (1,84 m), a Prokop jest jeszcze od niego odrobinę wyższy.

Jak dobrze znasz Roberta Kubicę? [QUIZ]
Robert Kubica powinien...