Robert Kubica osobowością roku FIA!

Robert Kubica wybrany osobowością roku motorsportu w corocznym plebiscycie FIA! Polak pokonał m.in. czterokrotnego mistrza świata w Formule 1 Sebastiana Vettela, mistrza świata w WRC Sébastiena Ogiera, czy żegnającego się z rajdami Sebastiana Loeba. - Tęskniłem za wyścigami przez te dwa lata. Ten rok był dla mnie w pewnym sensie powrotem - mówił, odbierając nagrodę.
To olbrzymie wyróżnienie dla wracającego po ciężkim wypadku Kubicy. Świeżo koronowany mistrz świata w klasie WRC-2 został wybrany na osobowość roku Międzynarodowej Federacji Samochodowej głosami dziennikarzy z całego świata. W roku, w którym działo się naprawdę sporo.

Lista kierowców, których "pokonał" Kubica jest imponująca - od idącego od zwycięstwa do zwycięstwa i bijącego kolejne rekordy w Formule 1 Sebastiana Vettela, rajdowego mistrza świata Sébastiena Ogiera, kończącego karierę legendarnego Sebastiana Loeb, aż po Yvana Mullera, mistrza świata w wyścigach turystycznych.

Kubica był obecny na gali. W portalach społecznościowych pojawiło się kilka jego zdjęć. Jedno z nich zamieścił Fernando Alonso, jego stary przyjaciel z czasów F1. Do zdjęcia pozuje także żegnający się z Formułą 1 Mark Webber.

"Tęskniłem za wyścigami przez te dwa lata. Ten rok był dla mnie w pewnym sensie powrotem. Niestety nie dało się wrócić do Formuły 1. Postanowiłem przerzucić się na kompletnie inną dyscyplinę jaką są rajdy. Dzięki WRC-2 w tym roku wiele się nauczyłem. Mam nadzieję, że w przyszłym roku zrobię mały krok wprzód. Myślę, że dam radę przejechać cały sezon w samochodzie WRC. Jeszcze nic nie jest podpisane, ale sprawy zapowiadają się dobrze. Mam nadzieję, że wrócimy na odcinki w aucie WRC - cytuje Polaka na Facebooku Cezary Gutowski.W sobotę 7 grudnia Kubica skończy 29 lat. Lepszego prezentu na urodziny nie mógł sobie wymarzyć. Na oficjalnym profilu FIA w portalu Flickr można obejrzeć więcej zdjęć z gali.

Podczas gali FIA trofeum za zwycięstwo w Pucharze Świata Cross Country odebrał także Krzysztof Hołowczyc.

Co w przyszłym sezonie?

Kubica nadal nie ogłosił gdzie będzie się ścigał w przyszłym roku. Niedawno przyznał, że rozważa trzy opcje - powrót na tor w wyścigach niższej serii np. DTM, poznawanie kolejnych rajdów za kółkiem auta klasy WRC-2 oraz przyjęcie jednej z ofert od zespołów fabrycznych. Wiadomo, że jest na krótkiej liście życzeń szefów Citroena i M-Sportu.

Ten pierwszy zespół na dwa miejsca ma już tylko trzech kandydatów: Krisa Meeke, Madsa Ostberga i Kubicę. Ten drugi zdążył już wysłać do FIA podanie z prośbą o pozwolenie na zamontowanie w Fordzie Fiesta skrzyni biegów obsługiwanej manetkami przy kierownicy. Rajdowa przyszłość Kubicy wyjaśni się najpóźniej za dwa tygodnie. 16 grudnia w Paryżu skład na przyszły sezon zaprezentuje Citroen Racing. Dwa dni wcześniej mija termin zgłoszeń do Rajdu Monte Carlo, pierwszej rundy mistrzostw świata.

Sezon Roberta Kubicy. Od kraks do mistrzostwa WRC-2