Rajd Finlandii. Kubica kończy w pierwszej dziesiątce

Robert Kubica bezbłędnie przejechał Rajd Finlandii. Najszybszą rundę mistrzostw świata skończył na 9. miejscu i drugim w WRC-2. - Dobry weekend i trudny rajd, ale sądzę, że wykonaliśmy bardzo dobrą pracę - powiedział na mecie Polak. Dzięki dobremu wynikowi jest już trzeci w klasyfikacji generalnej tej kategorii.
Przed Rajdem Finlandii trudno było oczekiwać powtórki z Akropolu i Sardynii, gdzie załoga Robert Kubica i Maciej Baran nie miała godnych rywali w klasie WRC-2 i pewnie wygrała. "Rajd Tysiąca Jezior" to runda, w której zwykle dominują gospodarze i kierowcy ze Skandynawii. Tym razem na starcie pojawiły się jeszcze nowe, świetne auta - fiesty R5, najnowszy produkt fabryki M-Sportu, bardziej zaawansowany technologicznie niż citroen Kubicy. Na starcie pojawiło się pięć takich aut. Jechał nim m.in. zwycięzca WRC-2 Jari Ketomaa.

Debiutujący w Finlandii Kubica nie nastawiał się na walkę o zwycięstwo, ale konsekwentnie realizował plan - zbierać jak najwięcej doświadczeń i trzymać się w czołówce. Od pierwszych odcinków Polak zajmował miejsce w pierwszej piątce WRC-2, a kolejni kierowcy wypadali z rywalizacji. Szybko skończył ściganie Elfyn Evans, w piątek zawieszenie uszkodził Esapekka Lappi. Kubica utrzymywał bezpieczną przewagę nad doświadczonym Haydenem Paddonem i trzymał się na drugim miejscu za będącym poza zasięgiem Ketomaą. W klasyfikacji generalnej rajdu był w okolicach pierwszej dziesiątki.

W sobotę jeszcze awansował, bo Jarkko Nikarę z rajdu wyeliminowała awaria zawieszenia, a Kris Meeke dachował na przedostatnim odcinku. Kubica skończył zawody na 9. miejscu w klasyfikacji generalnej i drugim w WRC-2. Wynik musi robić wrażenie, zwłaszcza że na Rajd Finlandii tradycyjnie zgłosiło się najwięcej kierowców w całym kalendarzu WRC. 9. miejsce to też wyrównanie najlepszego rajdowego osiągnięcia Polaka. - Dobry weekend i trudny rajd, ale sądzę, że wykonaliśmy bardzo dobrą pracę. Nie jest łatwo tutaj przy pierwszym starcie, konkurencja była bardzo mocna, dużo lokalnych kierowców. Opuszczamy Finlandię zadowoleni, z nowymi doświadczeniami. Nie wiem, co przyniesie przyszłość. Następny sezon jest jeszcze daleko - powiedział na mecie Kubica.

Cały rajd w znakomitym stylu wygrał lider klasyfikacji generalnej MŚ Sebastien Ogier (Volkswagen Polo WRC). Francuz wygrał większość odcinków specjalnych i skończył rajd z przewagą 36,6 s nad Thierrym Neuville'em (Ford Fiesta WRC).

Dzięki trzeciemu z rzędu podium Kubica awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji WRC-2. Wyprzedzający go Nicolas Fuchs i Abdulaziz Al-Kuwari mają jednak więcej startów za sobą. Polak wyrasta na faworyta do tytułu, choć jeszcze kilka tygodni temu powtarzał, że nie ma najmniejszych szans. Następnym startem będzie asfaltowy Rajd Niemiec (23-25 sierpnia). Obok załogi Kubica/Maciej Baran na starcie pojawią się Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak.