Małysz o następcach: wstyd mi jak wjeżdżam do Wisły

- Jak wjeżdżam do swojego miasta i po prawej stronie, za torami, widzę w centrum Wisły skocznię, to mi się płakać chce. Chce mi się naprawdę płakać! Jako doświadczony zawodnik bałbym się tam skoczyć - mówi Adam Małysz
Kiedy zacząłem wygrywać, rozpoczął się boom na skoki. Nastała wśród dzieciaków wielka moda na skakanie, by kiedyś były tak dobre jak ja. Nie mam pojęcia, dlaczego dotąd nie wyrósł następca. Czy to błąd szkoleniowy, czy może dzieciakom brak tej Bożej iskry, którą ja miałem? Ale obiecałem, wręcz przyrzekłem sobie jedno: jak powstanie skocznia w Wiśle-Malince - nigdy nie marzyłem nawet, że będzie mojego imienia - to zrobię wszystko, żeby doprowadzić także do remontu skoczni w Wiśle-Centrum. Wciąż jest mnóstwo i będzie przybywać dzieciaków, które chcą skakać tak jak ja. Ale nie mają gdzie się uczyć. W Wiśle nie ma małych skoczni, które zapewniłyby tym dzieciom - nie mówię, że sukcesy - ale przynajmniej bezpieczeństwo.

Jak wjeżdżam do swojego miasta i po prawej stronie, za torami, widzę w centrum Wisły skocznię, to mi się płakać chce. Chce mi się naprawdę płakać! Jako doświadczony zawodnik bałbym się tam skoczyć. Teren należy do kościoła i kościół zgodził się na dzierżawę. Ale nie pieniędzy na modernizację. Dla mnie niezrozumiałe jest, że państwo, województwo albo miasto nie przykłada ręki do remontu tej małej skoczni. To kosztuje 700-800 tys. zł. Przy wszystkich wydatkach to nic. Skocznia przyniosłaby Wiśle chlubę.

Malinka była potrzebna, nie tylko mnie. Juniorzy przechodzący w wiek seniora nie mieli gdzie skakać. Nie było pieniędzy, żeby ich wysyłać zagranicę i rzucali narty. Teraz ci starsi mają już gdzie trenować: są skocznie w Szczyrku, Wiśle i Zakopanem. Na tych obiektach można szkolić, ale od wieku juniora. Mniejsze dzieciaki nie mają gdzie się uczyć i to jest problem.

Mój siostrzeniec też skacze na nartach i kiedy widzę, jak on trenuje za torami, to czasem się o niego boję. Mam nadzieję, że już niedługo nie będziemy musieli się wstydzić za obiekt w centrum Wisły.

Vancouver 2010 na Sport.pl

Na portalu Sport.pl codziennie od godz. 17 relacje Z Czuba i na żywo, całą dobę relacje prosto z Kanady od naszych specjalnych korespondentów, wideo komentarze, rozmowy z naszymi gwiazdami i komplet wyników, także tych z nocy polskiego czasu. A o godz. 9 rano w Radiu TOK FM magazyn olimpijski Michała Pola - oraz stream wideo live w naszym portalu.

Zespół Sport.pl przygotowuje też "Gazetę olimpijską" - codziennie do kupienia z "Gazetą Wyborczą".

SPORT.PL na FACEBOOK-u - wejdź na nasz profil, zostań fanem. Komentuj, dyskutuj, radź! »

WRC 2019, klasyfikacja MŚ

lp. zawodnik punkty
1 Ott Tanak 263
2 Thierry Neuville 227
3 Sebastien Ogier 217
4 Andreas Mikkelsen 102
5 Elfyn Evans 102
6 Kris Meeke 98
7 Jari-Matti Latvala 94
8 Dani Sordo 89
9 Teemu Suninen 89
10 Esapekka Lappi 83
11 Sebastien Loeb 51
12 Kalle Rovanpera 18
13 Pontus Tidemand 12
14 Craig Breen 10
15 Gus Greensmith 9
16 Benito Guerra 8
17 Marco Bulacia 6
18 Mads Ostberg 6
19 Jan Kopecky 5
20 Yoann Bonato 4
21 Stephane Sarrazin 2
22 Ole Christian Veiby 2
23 Pierre-Louis Loubet 2
24 Adrien Fourmaux 1
25 Janne Tuohino 1
26 Ricardo Trivino Bujalil 1
27 Pedro Heller 1
28 Emil Bergkvist 1
29 Nikolay Gryazin 1
30 Takamoto Katsuta 1
31 Petter Solberg 1
32 Eric Camilli 1

  • Mistrz świata