Adam Małysz: Nie powinni pozwolić mi skakać

To była megasensacja! Adam Małysz - czterokrotny zwycięzca PŚ, czterokrotny mistrz świata w skokach narciarskich - nie przebrnął kwalifikacji i nie wziął udziału w pierwszym w tym sezonie konkursie Pucharu Świata w fińskim Kuusamo. Warunki pogodowe były tak złe, że jego skok powinien być wstrzymany. Kilka godzin później, w konkursie drużynowym, Małysz latał aż miło
Robert Błoński: Ochłonął pan już po piątkowych wydarzeniach?

Adam Małysz: Tak. Dobrze, że zaraz był konkurs drużynowy. Dał odpowiedź, że skok kwalifikacyjny był ogromnym pechem. Wszystkich ciekawił mój pierwszy występ w drużynówce. Był dobry. Następny też, więc nie ma co się teraz zadręczać. Było, minęło. Ja wiem, że błędu nie popełniłem.

Nie ma pan pretensji? Słoweniec Miran Tepesz z Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) nie powinien pana puszczać w takich warunkach. Na całej długości wiatr przekraczał wszelkie normy. Pana trener Hannu Lepistö powiedział o decyzji Tepesza: "kryminał".

- Faktycznie, nie powinien mnie puszczać. Ale w przepisach FIS nie ma definicji "nie powinienem puszczać zawodnika". Oni są z każdej strony kryci przepisami i nie muszą odpowiadać na nasze reakcje. Wiatr jest wiatrem. Mówią, że to wyłącznie ich dobra wola, że pokazują nam jego wskaźniki. Co miałem zrobić? Wyładować na nich złość? Człowiek jest człowiekiem, popełnia błędy. Tepesza to gryzło, ale ja go nie chciałem linczować. W sobotę spotkaliśmy się na śniadaniu. Powiedzieliśmy sobie "serwus" i tyle. Jestem tylko zawodnikiem. Z FIS nie wygram.

Po kilkudziesięciu minutach, w konkursie drużynowym, skoczył pan bardzo dobrze.

- Skakałem dobrze na treningach, więc wiedziałem, że kwalifikacje były wypadkiem przy pracy. I to nie z mojej winy. Musiałem się tylko pozbierać i pokazać, że nie jest tak źle, jak to wyglądało. Kuusamo to nie jest dobre miejsce na inaugurację PŚ, mówi to wiele osób. Pogoda jest zawsze zmienna, ale za to jest gwarantowany śnieg. Nas, zawodników, nikt nie pyta o kalendarz.

Sobotni konkurs komentował pan w TVP.

- Fajnie się mi siedziało z Włodzimierzem Szaranowiczem i opowiadało o skokach. Nie wiem, jak to zostało odebrane. Ale z tych komentatorskich budek naprawdę niewiele widać. Nie wiem, jak można mówić o wyjściu z progu, co zaważyło na tym, że skok był dobry albo zły. To jest jak wróżenie z fusów. Komentować zgodziłem się na prośbę Włodzimierza Szaranowicza, żeby nie myśleć o konkursie. Rano trenowałem, później musiałem się czymś zająć. Ale nawet komentując, myślami byłem na górze skoczni. Chciałem tam stać na rozbiegu i skakać. Nie dało się, spróbuję za tydzień w Lillehammer. Forma jest.

WRC 2019, klasyfikacja MŚ

lp. zawodnik punkty
1 Ott Tanak 263
2 Thierry Neuville 227
3 Sebastien Ogier 217
4 Andreas Mikkelsen 102
5 Elfyn Evans 102
6 Kris Meeke 98
7 Jari-Matti Latvala 94
8 Dani Sordo 89
9 Teemu Suninen 89
10 Esapekka Lappi 83
11 Sebastien Loeb 51
12 Kalle Rovanpera 18
13 Pontus Tidemand 12
14 Craig Breen 10
15 Gus Greensmith 9
16 Benito Guerra 8
17 Marco Bulacia 6
18 Mads Ostberg 6
19 Jan Kopecky 5
20 Yoann Bonato 4
21 Stephane Sarrazin 2
22 Ole Christian Veiby 2
23 Pierre-Louis Loubet 2
24 Adrien Fourmaux 1
25 Janne Tuohino 1
26 Ricardo Trivino Bujalil 1
27 Pedro Heller 1
28 Emil Bergkvist 1
29 Nikolay Gryazin 1
30 Takamoto Katsuta 1
31 Petter Solberg 1
32 Eric Camilli 1

  • Mistrz świata