"Autosport": Rajd Polski wraca do kalendarza WRC

Według informacji "Autosportu" Rajd Polski znajdzie się w kalendarzu przyszłorocznych mistrzostw świata. Decyzja w tej sprawie ma zapaść podczas piątkowego głosowania FIA.
Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS, na Androida i Windows Phone

W 2014 roku cykl ma liczyć 12 eliminacji. Według "Autosportu" pewne miejsca na liście mogą być rajdy: Monte Carlo, Szwecji, Meksyku, Portugalii, Argentyny, Finlandii, Niemiec, Polski, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. O ostatnie miejsce walczą Rajdy Sardynii, Grecji i Nowej Zelandii. Największe szanse ma włoska eliminacja, dzięki dobrej ocenie za tegoroczne zawody. Przedstawiciele FIA przekażą swoje głosy w piątek za pomocą faksu.

Kalendarz na przyszłoroczne mistrzostwa miał być znany jeszcze w czerwcu, ale sprawa została odłożona z powodu przedłużających się negocjacji z organizatorami i promotorem WRC. - Nie chcemy mieć w kalendarzu rajdów z gwiazdką, które nie są ostatecznie potwierdzone. Dlatego zdecydowaliśmy się na przełożenie wydania komunikatu w sprawie przyszłorocznego kalendarza. Chcemy ułożyć program mistrzostw świata tak, by znalazła się w nim jedna nowa runda - mówił niedawno dyrektor Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) Fin Jarmo Mahonen. Nową rundą miał być Rajd Polski, Rajd Chin lub Rajd Brazylii. W ostatnich dniach szanse Polski znacznie wzrosły. Brazylia i Chiny to wciąż ważne rynki dla mistrzostw, ale na miejsce w WRC prawdopodobnie będą musiały jeszcze poczekać.

Rozgrywany w okolicach Mikołajek Rajd Polski był już eliminacją WRC w 2009 roku. Wygrał Fin Mikko Hirvonen jadący wówczas Fordem Focusem RS WRC. Obecnie zawody są częścią mistrzostw Europy (ERC). Jedną z gwiazd tegorocznej edycji będzie Robert Kubica (Citroen DS3 RRC). Rajd odbędzie się w dniach 13-15 września.