F1. Barrichello proponuje nowy (stary) format kwalifikacji

Jedno pomiarowe okrążenie, które zadecyduje o pozycji kierowcy na stracie wyścigu - oto pomysł Rubensa Barrichello na usprawnienie sobotnich kwalifikacji. Rozwiązanie proponowane przez Brazylijczyka było już w F1 stosowane - w 2003 i 2004 roku.

Bez adminów. Najmocniejsze poglądy na Facebook.com/Sportpl ?

W padoku coraz częściej mówi się o zmianie formatu kwalifikacji, a nawet o rezygnacji z nich. W świetle nowych przepisów na sezon 2011 (ruchome tylne skrzydło, które ułatwia wyprzedzenie na torze) miejsce kierowcy po czasówce ma bowiem coraz mniejsze znacznie. Dodatkowo, szybciej zdzierające się opony sprawiły, że kierowcy gospodarują nimi bardzo rozważnie, przez co pokonują podczas kwalifikacji minimalną liczbę okrążeń.

Rubens Barrichello proponuje więc, by w miejsce obecnego systemu, polegającego na stopniowej eliminacji wolniejszych kierowców w trzech częściach kwalifikacji, zastosować format znany z sezonów 2003 i 2004 - jedno pomiarowe okrążenie, które zadecyduje o pozycji kierowcy na starcie wyścigu.

- Obecne ogumienie znacznie różni się od tego z poprzedniego sezonu , więc warto zastanowić się nad pomysłem wprowadzenia zmian w kwalifikacjach. Uważam, że czasówka w przeszłości (jedno okrążenie - red.) była dosyć dobra, a teraz i tak mamy zazwyczaj zaledwie jeden przejazd, więc warto pomyśleć, czy coś nie powinno ulec zmianie w przyszłym sezonie - powiedział doświadczony Brazylijczyk.

Kwalifikacje atakuje Trulli ?

Więcej o: