F1. Minardi: Kierowcy testowi muszą jeździć w treningach. Formuła zyskała tak Kubicę

Były właściciel zespołu Minardi - Giancarlo Minardi uważa, że zespoły powinny chociaż jeden piątkowy trening powierzać swoim kierowcom testowym. W przeciwnym razie każdy debiutant dalej będzie pozostawać w cieniu bez możliwości pokazania się. Włoch podkreśla, że dzięki takim przejazdom odkryci zostali Sebastian Vettel i Robert Kubica.

Zmiana zasad wg Minardiego dałaby młodym kierowcom szansę na zdobycie doświadczenia w Formule 1, ale również premiowała by w przyszłości zespoły, gdy owa młoda krew zasiądzie już za kierownicą bolidu już w wyścigu o stawkę.

- Musimy wrócić do zasad, gdy każdy zespół w jednym z piątkowych treningów wystawiał debiutanta. Nie zapominajmy, że takie przejazdy dały szansę Robertowi Kubicy i Sebastianowi Vettelowi. Są kierowcy, którzy trafiają do Formuły 1 dzięki pieniądzom. Młodzi kierowcy będą oczywiście potrzebowali finansowego wsparcia, ale sumy nie powinny być kosmiczne. Obecnie potrzeba ok. 10-15 mln dolarów, by zapewnić sobie miejsce w zespole - mówił Włoch.

- Wielu kierowców niedługo skończy karierę, ale nie ma zbyt wielu kandydatów, którzy mogliby ich zastąpić. Bez testów nie będzie zastępstwa dla takich kierowców jak Rubens Barrichello, Michael Schumacher, Mark Webber czy Jarno Trulli. Myślę, że to jedyna droga, by wszystkie zespoły miały równe szanse. Mogliby nie tylko dobierać kierowców, ale jednocześnie sprawdzać samochód.

Były właściciel teamu Formuły jeden odsprzedanego Red Bullowi i przemianowanego w Scuderia Toro Rossopo potwierdzenie swoich tez sięgnął do sytuacji w zespole Williamsa. - Debiutant na starcie nie ma żadnego doświadczenia, proszę spojrzeć na Williamsa. Hulkenberg zdobył tylko 10 procent dorobku zespołu w sezonie 2010. Piątkowe treningi przygotowałyby lepiej takich kierowców.

- Wyścigi, to nie tylko niedzielna zabawa. To biznes, który ma przynosić dochody, a młodych kierowców mogłyby wspierać ich kraje. Formuła nie traciłaby wtedy zdolnych chłopaków - dodał.

Niesamowicie odważna konstrukcja bolidu Polaka ?

Więcej o: