F1. Nowe barwy bolidów Renault łamią kanadyjskie prawo?

Złoto-czarna kolorystyka bolidów Renault wzorowana na starych samochodach Lotusa, sponsorowanych przez koncern tytoniowy John Player Special, może złamać restrykcyjny zakaz reklamy wyrobów tytoniowych w Kanadzie. Czy Renault może mieć problem ze startem w Montrealu?

Na problem zwrócili uwagę dziennikarze kanadyjskiej gazety Globe and Mail po zaprezentowaniu nowych barw Lotus-Renault w Birmingham w zeszły weekend.

Dyrektor generalny grupy Lotus Dany Bahar zapewnia, że nowe malowanie nie będzie budzić "żadnych skojarzeń z potencjalną reklamą papierosów".

Przedstawiciele kanadyjskiego ministerstwa edukacji przypominają jednak, że jeśli samochód podczas wyścigu będzie przypominał paczkę papierosów "inspektorzy tytoniowi będą zmuszeni w pełni przeanalizować sytuację i sprawdzić czy ustawa nie została naruszona".

- To kategorycznie sprzeczne z prawem prezentować jakiekolwiek podobieństwo do paczki papierosów. Jeśli byłbym na miejscu Lotus/Renault byłbym zaniepokojony. Ciekawe czy zdają sobie sprawę z prawa obowiązującego w Kanadzie - powiedział rzecznik Imperial Tobacco, firmy do której należy marka John Player Special.

Od Kubicy nie da się nic nauczyć - mówi Witalij Pietrow  ?

Więcej o: