F1. Renault ma kwaterę jak James Bond

Pracownicy mówią o nim "bunkier atomowy", a czują się w nim jak na planie filmu o przygodach Jamesa Bonda. Renault pokazuje wnętrze swojego podziemnego budynku

Z powodu paraliżu przestrzeni powietrznej, wywołanego wybuchem islandzkiego wulkanu, zespół Renault wciąż uwięziony jest w Szanghaju. Do końca tygodnia powrót do Europy powinien się zakończyć.

W tym czasie ekipa może zająć się przybliżaniem kibicom kulisów pracy. Na oficjalnym blogu teamu Renault pojawił się wyjątkowy opis niesamowitego budynku, jaki powstał, aby pomieścić dziesięciotonowy superkomputer Mistral ? i grupę ekspertów.

Centrum zlokalizowane jest tak naprawdę pod ziemią. Pracownicy mówią o nim "bunkier atomowy", a czują się w nim jak na planie filmu o przygodach Jamesa Bonda. We wpisie czytamy, że jest to "całkiem fajne miejsce do pracy i zawsze robi wrażenie na gościach".

Po co w ogóle budować coś takiego? Sam zespół przyznaje się przecież, że w Enstone miejsca mu nie brakuje. Na stronie czytamy, że chodziło o dobre wkomponowanie się w krajobraz Oxfordshire, a także utrzymywanie się pod ziemią stałej temperatury, dzięki czemu chłodzenie Mistrala jest znacznie łatwiejszym zadaniem. Na głębokości 1,5 m przez prawie cały rok utrzymuje się temperatura 10 st. Celsjusza. Dzięki temu na ogrzewanie czy chłodzenie budowli potrzeba mniej energii.

- Wchodząc do budynku czujesz się, jakbyś wkraczał w długi tunel - czytamy na blogu. - I mimo że jesteś parę metrów pod ziemią, mnóstwo naturalnego światła wpada do środka przez okna w dachu. W jasny, słoneczny dzień widać nawet płynące po niebie chmury.

Zasadniczo budynek podzielony jest na dwie części: biura pracowników i pomieszczenie z potężnym komputerem. Oprócz tego znalazło się miejsce dla widowni, na której zmieści się ok. 60 osób.

W tak urządzonym pokoju audiowizualnym inżynierowie mogą omawiać wyniki symulacji, ale używane jest ono też do prezentacji i celów marketingowych.

Wielki ekran ma wymiary siedem na dwa metry. Oglądanie na nim wyścigu to podobno nie lada gratka.

Możesz wygrać Formułę 1 i 10 tys. zł.! Nie czekaj, graj! ?

Więcej o: