F1. Władimir Putin: Rosja będzie sponsorować zespół Renault

Premier Rosji Władimir Putin zapowiedział, że Rosja będzie sponsorować zespół Renault. To efekt spotkania Putina z Carlosem Ghosnem, szefem francuskiej marki, która ma bardziej zaangażować się w rosyjski rynek.

- O ile mi wiadomo, to na bolidzie i na stroju kierowcy będzie znaczek Łady - powiedział Putin, szczegółów jednak nie ujawnił. Kierowcą zespołu Renault jest Rosjanin Witalij Pietrow, we francuskiej stajni jeździ także Robert Kubica. Można się spodziewać, że Putin chce w ten sposób promować rosyjskiego producenta samochodów, który w ostatnich latach regularnie przynosi straty.

Mag F1: Łada w Renault! Team wywoła aferę kontrowersyjnym dyfuzorem? Wypowiedzi Putina to efekt jego spotkania z Carlosem Ghosnem, szefem grupy Renault, który w poniedziałek odwiedził Moskwę. Francuska firma zobowiązała się do zwiększenia pomocy spółce AvtoVAZ, producencie aut Łada, która miałaby przede wszystkim polegać na przekazaniu technologii, linii produkcyjnych oraz doświadczeń. Renault, a także należąca do niego marka Nissan miałby zwiększyć produkcję swoich aut w Rosji i zwiększyć udziały w największym samochodowym rynku Europy.

Renault kupiło za miliard euro 25 procent udziałów w AvtoVAZ w 2008 roku licząc na pobudzenie rosyjskiego rynku i szybki zysk. Niespodziewany kryzys finansowy spowodował, że inwestycja póki co nie okazała się trafiona. AvtoVAZ nadal przynosi straty, a Renault zastanawiało się nawet nad zmniejszeniem swojego udziału w rosyjskim rynku, ale po subtelnych naciskach premiera Putina z tych planów zrezygnowało, a nawet zwiększyło swoje zaangażowanie. - Naszym zdaniem rosyjski rynek sięgnął już dna, gorzej nie będzie. Od teraz powinno być już tylko lepiej - powiedział dziennikarzom Ghosn.

Będzie afera o dyfuzor? Renault zmienia bolid przed GP ?

Więcej o: