F1: Będą zmiany!

FIA przyjęła zmianę systemu punktowego (25-18-15-12-10-8-6-4-2-1). Potwierdzono również, że najlepsza dziesiątka czasówki zostanie zobowiązana do rozpoczęcia wyścigu na tych samych oponach, na których uzyskała swój najlepszy czas w Q3. Podczas pit stopów nie będzie można natomiast korzystać z automatycznych podnośników - donosi serwis F1.pl.

Z regulaminu zniknął zapis o konieczności podawania ciężarów aut na starcie wyścigu, dzięki któremu kibice, ale także rywale, mogli się zorientować jaką taktykę zespoły planują dla swoich kierowców. Ponieważ jednak tankowanie w trakcie wyścigu jest od tego roku zakazane, taka informacja byłaby wskazówką pozwalającą oszacować ekonomiczność jednostek napędowych.

W trakcie sezonu nadal będzie obowiązywał limit ośmiu silników. Skorzystanie z następnego będzie karane przesunięciem o dziesięć miejsc na starcie wyścigu, w którym został użyty. Jednocześnie wprowadzono zapis, że jeśli zawodnik w trakcie jednego weekendu dwukrotnie zmieni silnik, zostanie cofnięty na starcie wyścigu, w którym zdarzenie miało miejsce oraz kolejnej rundy.

Wprowadzono także regułę, że jeśli kierowca będzie miał kłopoty podczas okrążenia formującego i straci pozycję, jeżeli nie wróci na swoją pozycję przed pierwszą strefą samochodu bezpieczeństwa, będzie musiał startować z alei serwisowej.

W przypadku zmiany kierowcy, FIA dopuściła możliwość jednego dnia testowego, ale warunkiem jest to, że potencjalny zastępca nie brał udziału w wyścigu Formuły 1 przez ostatnie dwa lata. Jazdy muszą się odbyć na torze, na którym nie odbywa się runda mistrzostw świata.

O Formule czytaj na F1.pl ?

Więcej o: