Trzęsienie ziemi w zespole Formuły 1. Nagła decyzja, kibice w szoku

Trwająca przerwa zimowa między sezonami jest wyjątkowo spokojna, ponieważ składy zespołów praktycznie się nie zmieniają. Ten spokój postanowiła zakłócić jedna z ekip, w której doszło do trzęsienia ziemi. Ze swoimi stanowiskami pożegnali się szef zespołu i najważniejszy projektant. W tle mamy konflikt tej dwójki z właścicielem. Na nowego szefa nominowano osobę z wewnątrz firmy. Do startu sezonu siedem tygodni.

Rewolucja nastąpiła w zespole Haasa, który w Formule 1 jest od 2016 r. Od początku udziału ekipy w serii jej szefem był Guenther Steiner, ale nagle pożegnał się z posadą. Oficjalnym powodem były niezadowalające wyniki w 2023 r.

Zobacz wideo Sportowcy w sejmie. "Nie wyrażałem zgody na poprzedni kierunek"

Zespół F1 nagle zmienia szefa

Z pewnością Guenther Steiner był wyjątkową postacią w padoku. Starał się utrzymywać atmosferę w Haasie, ale zdarzało mu się też użyć przed kamerami i nie tylko mocniejszego języka. Był także jedną z częściej pokazywanych osób i największych gwiazd w serialu Netfliksa "Formuła 1: Jazda o życie". Wiele wskazuje na to, że Steiner na razie znajdzie się poza F1.

Haas oficjalnie potwierdził odejście Steinera oraz Simone Resty, głównego projektanta samochodów. Decyzja była nagła i szokująca dla kibiców. Sporo emocji w środowisku budzi odejście drugiego z wymienionych. Miał nie zgadzać się z właścicielem Genem Haasem ws. rozwoju zespołu i wizji auta na kolejny sezon. Obaj panowie mieli sprzeczne wizje. Poza tym Resta skarżył się na brak większej motywacji do pracy w Haasie przez to, że zespół stoi w miejscu i nie może się rozwijać, bo właściciel ogranicza wydatki na niego.

W kwestii Steinera kluczową kwestią były słabe wyniki Haasa. W ogóle nie może dorównać do sezonu 2018, kiedy był prawdziwą rewelacją, kończąc rywalizację na piątym miejscu w klasyfikacji konstruktorów. Od tego czasu było tylko gorzej. W 2021 r. praktycznie nie rozwijano auta, Haas nie zdobył żadnego punktu. W drugiej części sezonu 2022 zapunktował w wyścigu tylko raz. Miniony sezon amerykański zespół był ostatni. Nico Hulkenberg tylko raz wywalczył punkty w wyścigu i raz w sprincie, a Kevin Magnussen trzykrotnie był dziesiąty.

Haas potrafił zaskakiwać w kwalifikacjach, ale nie miał konkurencyjnego tempa wyścigowego. Często były problemy z odpowiednią pracą opon, które potrafiły zużyć się znacznie szybciej niż u pozostałych.

Zarówno Steiner, jak i Resta żegnają się z Haasem ze skutkiem natychmiastowym. Nowym szefem zespołu będzie Ayao Komatsu. Dotychczas był głównym inżynierem i dyrektorem technicznym w Haasie. W amerykańskim zespole pracuje od 2016 r.

- Idąc naprzód jako organizacja, było jasne, że musimy poprawić nasze osiągi na torze. Odnieśliśmy pewne sukcesy, ale musimy być konsekwentni w osiąganiu wyników, które pomogą nam osiągnąć nasze szersze cele. Poprawa naszych możliwości projektowych i inżynieryjnych jest kluczem do naszego sukcesu jako zespołu - powiedział Gene Haas.

Kierowcami Haasa na sezon 2024 będa Nico Hulkenberg i Kevin Magnussen. Przedsezonowe testy na torze w Bahrajnie odbędą się w dniach 21-23 lutego. 29 lutego rozpocznie się pierwszy weekend wyścigowy, który zwieńczy Grand Prix Bahrajnu w sobotę 2 marca.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.