Nowy zespół w F1. Luksusowa marka wchodzi do gry

Niedawno Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) zgodziła się na dołączenie Andretti Cadillac do Formuły 1. Teraz amerykański zespół jeszcze bardziej przybliżył się do udziału w tych elitarnych rozgrywkach. General Motors oficjalnie poinformowało, że dostarczy Andrettiemu jednostkę napędową. Nastąpi to jednak dopiero w 2028 roku i zespół musi do tego czasu znaleźć inne rozwiązanie.

Michael Andretti, syn mistrza świata Mario Andrettiego, od kilku lat myśli o wejściu do Formuły 1 z własnym zespołem. W tym roku nawiązał współpracę z marką Cadillac i zgłosił kandydaturę do startów w mistrzostwach świata. Nie spodobało się to innym zespołom w F1, które z powodu powiększenia stawki do 11 drużyn obawiają się utraty zysków. 

Zobacz wideo To dlatego Iga Świątek osiąga tyle sukcesów. Analizujemy

General Motors stworzy silnik dla Andretti Cadillac

Mimo to Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) zgodziła się na dołączenie Andretti Cadillac do Formuły 1. Teraz zespół poczynił ku temu kolejny krok. General Motors ogłosiło, że dostarczy Andrettiemu jednostkę napędową i zarejestrowało się w FIA jako producent od 2028 roku. 

- Jesteśmy podekscytowani, że Andretti Cadillac F1 będzie napędzany jednostką napędową GM. Dzięki naszej głębokiej wiedzy inżynieryjnej i wyścigowej jesteśmy pewni, że opracujemy odnoszącą sukcesy jednostkę napędową dla tej serii i sprawimy, że Andretti Cadillac stanie się prawdziwym zespołem. Będziemy rywalizować z najlepszymi, na najwyższym poziomie, co pomoże podnieść poziom wyścigów - powiedział prezes General Motors Mark Reuss, cytowany przez TheRace.com. 

Z entuzjazmem informację tę przyjął Prezydent FIA Mohammed Ben Sulayem. "Jestem zachwycony wiadomością, że GM zarejestrował się jako dostawca jednostek napędowych dla FIA F1. Obecność kultowych amerykańskich marek Andretti i GM jest dobra dla sportu" - napisał na Twitterze. 

Andretti zapowiadał, że planuje debiut w mistrzostwach w 2025 roku. Wciąż nie zapadła oficjalna decyzja w tej sprawie, ale współpraca z General Motors na pewno przybliży Amerykanów do osiągnięcia tego celu. Nie wiadomo jednak, kto mógłby dostarczyć silniki przed wejściem General Motors. W zeszłym miesiącu Andretti przekazał w rozmowie ze Sky Sports, że zawarł umowę z Renault. 

Cadillac jest amerykańskim producentem samochodów, który działa od 1902 roku. Tym samym jest jedną z najstarszych marek motoryzacyjnych na świecie. Zajmuje się głównie produkcją luksusowych samochodów osobowych. W przeszłości Cadillac był obecny także i w sportach motorowych. Stworzony przez tę markę między innymi Cadillac Northstar LMP brał udział w amerykańskiej serii Le Mans w latach 2000-2002. 

Więcej o: