Fernando Alonso w Formule 1 zadebiutował w 2001 roku, a już pięć lat później wygrał mistrzostwo świata w zespole Renault. Sukces powtórzył jeszcze rok później, a do 2013 roku jeszcze cztery razy stawał na podium klasyfikacji generalnej. Przez wielu ekspertów jest uważany za jednego z najlepszych kierowców w historii i legendę motorsportu. Wszystko, co osiągnął, zrobił pomimo nietypowego schorzenia.
Zespół Polanda, nazywany również "Poland syndrome", to zespół wad wrodzonych, który dotyka jedną na 20 tysięcy osób. Polega na zbyt słabym lub kompletnym niewykształceniu się części klatki piersiowej i brodawki sutkowej. W niektórych przypadkach towarzyszy mu również krótkopalczastość i zrost palców po tej samej stronie.
W przypadku kierowcy Formuły 1 dotyczy to właśnie na słabym wykształceniu się mięśni klatki piersiowej po prawej stronie ciała. Na wielu zdjęciach Alonso bez koszulki, problem widoczny jest gołym okiem. Lewa strona klatki piersiowej Hiszpana jest umięśniona, zaś na prawej nie widać nawet zarysu muskulatury.
Schorzenie z pewnością nie pomaga kierowcy, który potrzebuje pokaźnej muskulatury, by czuć się pewnie w bolidzie. Zarówno ręce, jak i klatka piersiowa mają duże znaczenie przy przeciążeniach spowodowany dużą prędkością i ewentualnymi uderzeniami podczas wyścigów. Niejednokrotnie Hiszpan miewał problemy z tego powodu.
W Melbourne w 2016 roku Alonso zderzył się z Estebanem Gutierrezem, w wyniku czego koziołkował i wylądował w żwirze ze znaczną prędkością. Uderzenie spowodowało, że złamał żebra i właśnie w Zespole Polanda lekarze dopatrywali słabej wytrzymałości Hiszpana. Wtedy też musiał opuścić Grand Prix Bahrajnu z powodu kontuzji.
Sam Alonso nie jest chętny, by wypowiadać się o przypadłości i próżno szukać jego wypowiedzi na ten temat. Wiadomo jednak, że przez nią musi trenować znacznie ciężej i za wszelką cenę budować muskulaturę wokół niewykształconego miejsca.
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Obecnie Fernando Alonso ma już 41 lat, a od tego sezonu jest kierowcą Astona Martina. W dziesięciu startach aż sześć razu stał na podium, a w pozostałych nie spadł poniżej siódmej lokaty. W klasyfikacji kierowców zajmuje trzecie miejsce ze 137 punktami na koncie.